Полицията разби банда, обвинена в използване на технологична услуга, която е помагала на престъпниците да използват измамни текстови съобщения, за да крадат от жертвите, съобщава BBC.
Още: Хърватия може да увеличи средствата за отбрана
Още: "166 000 ранени и болни": Радио "Свобода" публикува база данни на руското военно министерство
Арестувани са 37 души по целия свят. Служителите казват, че по-младите хора, които са израснали с интернет, са най-склонни да се хванат на „фишинг“ измамата. Технологията позволи на измамници без технически умения да залеят жертвите със съобщения, предназначени да ги подмамят.
Още: Да се замерваш с пачки: Българите, източили над 50 млн. паунда от Великобритания (ВИДЕО)
Измамата със съобщения
Полицията се насочила към сайта на бандата, LabHost, който помага на престъпниците да изпращат съобщения и да насочват жертвите към фалшиви уебсайтове, изглеждащи като законни услуги за онлайн плащане или пазаруване. Той е позволил на престъпниците да откраднат информация за самоличност, включително 480 000 номера на карти и 64 000 ПИН кода, казва полицията. Детективите не знаят колко пари са били откраднати, но изчисляват, че сайтът LabHost е реализирал близо 1 милион паунда печалби.
Още: В Берлин: Мъж е тежко ранен в Мемориала на Холокоста
Още: Джей Ди Ванс разкритикува законите за свободата на словото в Германия
Арестите са резултат от двугодишна операция с участието на столичната полиция, Националната агенция за борба с престъпността, полицията на Лондонското сити и правоприлагащите органи в 17 държави. В Обединеното кралство 24 заподозрени са задържани на летищата в Лутън и Манчестър. В световен мащаб са претърсени 70 имота и един британец е обвинен.
70 000 са дали данните си онлайн
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Newsweek: Тръмп е дал 21 дни на ЕС да одобри капитулацията на Киев
Още: Китайски войски в Украйна? Изглеждаше немислимо, но само доскоро
В Обединеното кралство се смята, че 70 000 жертви са били подмамени да дадат данните си онлайн. На около 25 000, които са идентифицирани, ще бъдат изпратени текстови съобщения с предупреждение кои фалшиви услуги за онлайн разплащания и сайтове за пазаруване може да са взели парите им. Ще трябва да посетят уебсайта на столичната полиция за съвет. Разследващите конфискуват имейл адресите на 800 престъпници, плащащи до 300 паунда на месец, за да използват услугата LabHost.
През ноември 2022г. полицията сваля iSpoof, друга операция „престъпление като услуга“, която позволяваше на престъпниците да се обаждат на жертвите и да вземат парите им. 35-годишният Теджай Флетчър, който основа услугата, отговорна за измами на обща стойност 100 паунда милиона, беше осъден на 13 години затвор през 2023г.
Още: МВР с предупреждение за две популярни схеми за онлайн измама
Още: Лекар за папата: Животът му е извън опасност, той дори се шегува
Още: На среща на министрите на отбраната: Европа обсъжда отново подкрепата за Украйна