Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Богатите купуват ваксини само за себе си и не мислят за бедните, твърди генералният секретар на ООН

11 януари 2021, 06:51 часа • 1834 прочитания

"Някои богати държави се борят за ваксината срещу коронавирус, като се стремят да осигурят преди всичко своите народи", заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш на събитие, посветено на 75-годишнината от първото заседание на Общото събрание на ООН.

Първото заседание на Общото събрание на ООН се състоя на 10 януари 1946 г. в залата на Уестминстърския дворец в Лондон

"Геополитическото напрежение се увеличава. Заплахата от ядрено разпространение и конфронтация се върна", каза Гутериш.

Той сравни отминалата година с 1945 г. "Изживяваме момент като през 1945 г.", каза генералният секретар. "Но днешната война се води срещу микроскопичен вирус. Утре може да започне срещу терористите в киберпространството. Освен това ние все още губим дългата битка с изменението на климата", добави той.

Конфликтът вече не е въпрос само на военна и икономическа мощ, смята Гутериш.

"Необходимостта от международно сътрудничество остава. В нашия взаимосвързан свят се нуждаем от многостранен подход. Трябва да превърнем нашата глобална система в глобално партньорство", каза той.

"Пандемията на COVID-19 очерта сериозни пропуски в глобалното сътрудничество и солидарност. Напоследък наблюдаваме това под формата на "ваксинен национализъм", като някои богати държави се надпреварват да купуват ваксини за своето население, без да се фокусират върху бедните", обясни Гутериш.

"Благодаря на правителството и хората на Обединеното кралство за подкрепата на механизма на СЗО COVAX, за да се гарантира, че ваксините са достъпни за всички като глобално обществено благо", каза той.

COVAX е международен механизъм, лансиран от СЗО в партньорство с Глобалния алианс за ваксини и имунизация (GAVI) и Коалицията за иновации за готовност за епидемия, което подпомага създаването на производствени мощности и поръчки за ваксините. Съгласно условията на програмата, страните с високи доходи плащат за закупуване на ваксини, като по този начин субсидират така наречените финансирани държави.

Още: Пореден спад в броя на заразените с COVID-19, в пет области няма нови случаи

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес