Bloomberg: Играта на нерви на полско-беларуската граница може да завърши много зле

17 ноември 2021, 03:00 часа • 5479 | прочитания

Миграционната криза на границата между Беларус и Полша може да доведе до въоръжен сблъсък с участието на Русия. Това пише публицистът Андреас Клут в статия за Bloomberg. Според него Минск и Москва биха могли да ескалират конфликта, "ако пожелаят".

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Хиляди бежанци са блокирани в леден капан. Няколко души вече загинаха, но никой не знае колко, тъй като нито Беларус, нито Полша допускат журналисти в горските райони. Ситуацията обаче не притеснява Путин и Лукашенко - те съзнават прекрасно дисбаланса, който прави Евросъюза слаб - европейските лидери имат скрупули, а руския и беларуския президент - не. Европа не може да остави няколко хиляди мигранти да загинат, докато те могат.

Какви тогава са сценариите?

Първият е оптимистичен - към момента Европейският съюз върши правилното нещо - затягане на санкциите спрямо режима на Лукашенко. В допълнение засилиха контрола над каналите в Близкия изток като притиснаха замесените в превозването на бежанците лица. Това изглежда работи, след като няколко турски авиолинии вече не превозват иракчани, сирийци и жители на Йемен до Минск. Така ЕС се възползва от силните си страни - съюзът има не само средства, но и връзки и влияние, с които да наложи волята си над региона. Ако сте авиокомпания какво ще предпочетете - да летите до Минск или да получите достъп до 27 страни?, пита в коментара си Клут.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Ако това доведе до спиране на бежанския поток, Евросъюзът ще трябва да отвори границите си и да допусне вече дошлите на границите му бежанци. Ако не го направи, ги обрича на смърт и хуманитарна катастрофа. След като ги приеме, ЕС трябва да ги разсели из отделните страни, настоява журналистът.

Какъв обаче е песимистичният вариант?

Путин и Лукашенко не ги е грижа за бежанците. Те искат да дестабилизират Евросъюза и разглеждат своята тактика като само един инструмент от хибридната си война. Когато той спре да работи, те ще използват друг такъв. Като знае, че Европа е в плен на енергийна криза, Лукашенко заплаши да спре доставките на газ, които минават през Беларус. И макар че Путин заяви, че за пръв път чува от беларуския президент за подобна опция, самият той вече използва този коз спрямо Европа.

Не е изключено участието и на военните. За разлика от Лукашенко, Путин разглежда цялата граница на бившия Съветски съюз със страните от ЕС и НАТО като зона за операции. Той вече изпрати войски по границата с Украйна, а САЩ предупреди, че Москва може да се готви за офанзива в страната. Наскоро пък Путин изпрати атомни бомбардировачи, които да патрулират край границата с Полша.  

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Ако двамата лидери искат да ескалират конфликта, това не би било трудно. Беларуските и полските войници на границата вече са произвели предупредителни изстрели, очевидно все още с халосни патрони. Но един куршум, заблуден или умишлено изстрелян, който уцели някого в тази напрегната ситуация, може да предизвика буря, смята Клут.

Наблюдателят признава, че след началото на въоръжен конфликт между беларуските и полските граничари страните ще трябва да поискат помощ от съюзниците. Беларус официално ще поиска руски подкрепления, а Полша ще активира клаузите по договора с НАТО", предполага авторът на статията. В заключение Клут стига до извода, че САЩ, НАТО, Европейският съюз и техните партньори трябва да убедят Русия да не вдига залозите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес