Преди ратифицирането на Римския статут - основополагащия документ на Международния наказателен съд, Армения е поискала от Русия да подпише междудържавно споразумение, за да заобиколят изискванията на документа. Това заяви на 2 ноември зам.-председателят на парламента в Ереван Хакоб Аршакян.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
На 17 март тази година Международният наказателен съд издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин и Мария Лвова-Белова, руския комисар по правата на детето. Причината - те носят индивидуална наказателна отговорност за отвличането и депортирането на украински деца от началото на пълномащабната инвазия на Русия през февруари миналата година.
Armenia proposed to Russia to sign an interstate agreement that would bypass the requirements of the Rome Statute of the International Criminal Court.
— NEXTA (@nexta_tv) November 2, 2023
This was stated by Parliament Vice-Speaker Hakob Arshakyan. pic.twitter.com/79CAWk8ISs
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
През октомври президентът на Армения Вахагн Хачатурян подписа закон за ратифициране на Римския статут, с което страната официално признава правомощията на съда в Хага - т.е. ще може да арестува Путин, ако диктаторът стъпи на арменска територия. Арменският парламент ратифицира Римския статут на 3 октомври.
Още: Пашинян: Подписваме мирно споразумение с Азербайджан следващия месец
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Предложената сделка
"Няколко месеца преди ратифицирането на Римския статут помолихме руската страна да подпише двустранно споразумение, така че нашите междудържавни правни отношения да не бъдат подлагани на проверки от международни структури и ратификацията да не се отрази на отношенията ни. Всъщност все още не сме получили отговор от руската страна. Въпреки това все още има достатъчно време до влизането в сила на Римския статут", заяви Аршакян на брифинг в парламента, цитиран от местната медия arka.am.
Според него Армения може законно да има споразумение, изключващо прилагането на решенията на международните съдилища по въпроси, засягащи отношенията ѝ с друга държава.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Песков порица Армения: Няма да е хубаво Путин да не може да ви посети заради Трибунала в Хага