Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) обяви в днешния си доклад за 2018 година, че в България има няколко земеделски дружества, които в миналото са получавали еврофондове за дейността си и които сега са опитали да избегнат тавана за директни плащания за площ като създават фиктивни фирми и получават повече средства.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Припомняме, че преди няколко години беше въведен таван за помощите за единица площ с идеята да няма прекалено окрупняване и предпоставки за създаване на монопол.
Обяснението за схемата е просто – създават се уж независими от основния бенефициент фирми или се отделят вече съществуващи. Но многократно адресът на такива фирми и на вече достигнал таван на плащанията бенефициент съвпадал, установили от ОЛАФ. А нанесените щети за бюджета на ЕС са около 10 млн. евро.
Всъщност в периода 2014 – 2018 година ОЛАФ е регистрирал 1072 случая с нередности по европейски фондове (структурни и инвестиционни фондове) що се отнася до България. В 27 случая ОЛАФ е отправил препоръки към България как да действа, но за периода 2012 – 2018 година има само 1 присъда по такива препоръки!
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина