Търговската война, инспирирана от американския президент Доналд Тръмп, набира скорост и то с бързи темпове. Китай се закани "да се бори докрай" в лицето на новите заплахи от Доналд Тръмп, отправени само часове по-рано, обещавайки да отговори със същото на мита от 34%, наложени от Съединените щати. При такова увеличение китайските мита върху американския внос ще достигнат 70%. По-късно същия ден Белият дом потвърди, че ще отговори и ще наложи мито от 104% върху китайски стоки от 9 април. А Тръмп не изключи Китай от 90-дневната си пауза, след като Пекин отговори с нови мита за американските стоки - 84%, пише The Economist.
Почти няма нещо, което може да спре разрива между двете най-големи икономики в света. Въпреки че намеренията на Тръмп да предизвика най-голямото прекъсване на търговията в съвременната история не са напълно ясни, той изглежда по-малко заинтересован отвсякога да сключи сделка с Китай.
Всички преговори ще бъдат прекратени, ако Китай започне да прилага своята 34-процентна тарифна ставка, каза американският лидер в публикация в профила си в социалните медии - и то преди Пекин да засили още повече отговора си. Китайските власти описаха поведението на Тръмп като "грешка след грешка" и не изключиха възможността за преговори. Твърдият отговор на Пекин обаче вероятно ще спре всякакъв шанс те да стартират - Още: Търговската война ескалира: Китай обяви отговора си на 104-процентовите мита на Тръмп
Ходовете на Китай
До неотдавнашното изостряне на ситуацията китайците реагираха бързо, но доста сдържано на митническата политика на Тръмп към страната им. Китайското ръководство искаше да покаже, че няма да бъде притискано. В същото време то се опита да подбере внимателно своите контрамерки, за да не си навреди и да избегне по-нататъшна ескалация. То изчисли, че този подход ще улесни преговорите, когато му дойде времето, но изглежда, че подходът трябваше да бъде изоставен.
Една от причините за тази промяна на парадигмата може да е възникващото убеждение сред ръководството на страната, че Китай е способен да спечели търговската война. Тръмп иска много от своя геополитически съперник, включително спиране на потока на мощния болкоуспокояващ опиат фентанил и помощ за прекратяване на войната Русия - Украйна. Президентът на САЩ каза още, че не иска да носи отговорност за спирането на популярното сред американските младежи приложение TikTok. Компанията за електрически автомобили Tesla на съветника на Тръмп Илон Мъск е уязвима от китайски ответни мерки, тъй като извършва около 20% от бизнеса си в Китай. "Това е огромен лост за влияние върху американското правителство, освен ако Илон не бъде помолен да се оттегли от управлението на страната", казва Алисия Гарсия Ереро от френската банка Natixis.
Още: Чупки в кръста - обяснението на Тръмп за политиката му с митата (ВИДЕО)
Освен това китайските служители може да вярват, че Америка няма да може да се справи с инфлацията и икономическото недоволство, провокирани от политиката на Тръмп. Вместо да се "борят докрай", може да им се наложи да се борят само докато инфлацията в САЩ не започне да расте чувствително или безработицата да се увеличава. Старши съветници, правителствени експерти и икономисти твърдят, че това е най-лесният начин да се накара Тръмп да седне на масата за преговори. Някои виждат възможности да влошат нещата за САЩ, може би чрез укрепване на юана, което обаче би било доста рисковано. Докато инфлацията започне да расте в Америка, китайската индустрия и вериги за доставки вече ще понесат загуби.
Ескалиращата търговска война означава, че Си Дзинпин ще трябва да работи повече, за да подкрепи икономиката на Китай. Потенциалният шок е сравнен с глобалната финансова криза от 2007-2009 г., по време на която китайското правителство беше принудено да въведе пакет от икономически стимули на стойност 4 трилиона юана (590 милиарда долара). През март заместникът на Си, Ли Цян, каза, че страната се подготвя за "по-големи от очакваното външни шокове" и е готова да предприеме мерки, за да гарантира икономическата си стабилност. Какво означава това на практика остава неясно.
На 6 април държавната китайска медия People's Daily публикува статия, в която се казва, че страната може да намали лихвените проценти и задължителните банкови резерви по всяко време. Статията също така отбелязва, че регионалните власти ще помогнат на затруднените износители да намерят нови източници на търсене на вътрешния пазар и пазарите извън САЩ. Китайската брокерска компания Soochow Securities предположи, че Китай може да намали тарифите за останалия свят, като същевременно увеличи експортните субсидии.
Докато пазарите по света се разклащаха, Китай побърза да засили подкрепата. На 7 и 8 април държавни фирми навлязоха на китайския пазар, за да купуват акции. Благодарение на тази помощ индексът CSI 300 на фондовия пазар в Шанхай се повиши с 1,7% на 8 април. Икономистите се опасяват, че стимулирането на реалния сектор на икономиката ще бъде много по-бавно, а всякакви интервенции ще бъдат фрагментарни и ще покажат ефект едва след рязко забавяне на темповете на растеж. Нещата ще се влошат, преди да се подобрят, според Лари Ху от Macquarie Bank.
Си също ще трябва да обмисли дали е готов китайската икономика да бъде напълно отделена от американската. Въпреки че Китай се стреми към технологична самодостатъчност, преди това той до голяма степен отхвърли концепцията за "отделяне". Сега обаче тази идея намира все по-голяма подкрепа. Кратък списък с планирани ответни мерки, публикуван онлайн на 8 април от различни осведомени експерти, споменава, че Китай обмисля спиране на цялото сътрудничество със САЩ по отношение на фентанила. Друга идея е да се забрани вносът на американско птиче месо и други селскостопански продукти, като соя и сорго, които се доставят в Китай основно от републикански щати.
Китай може също така да поддържа ограничения върху американските услуги, сектор, в който Вашингтон все още има търговски излишък. Ответните мерки могат да включват ограничения върху дейността на американски консултантски и правни фирми, които все още работят в страната. Освен това Китай може да наложи ограничения върху интелектуалната собственост, притежавана от американски компании. Според един влиятелен блогър тези обекти на интелектуална собственост могат да представляват монополи и да носят супер печалби. Ако "борбата докрай" означава посрещане на нови тарифи на САЩ, изглежда Си ще трябва да вкуси отровната ябълка на отделянето.
Още: Тръмп опитва да развали "брака по сметка" между Русия и Китай
Източник: The Economist
Превод: Ганчо Каменарски