През март икономическите нагласи в България и в ЕС се подобриха след изненадващо влошаване месец по-рано, докато потребителските нагласи достигнах двегодишни върхове, сочат данни от последното ежемесечно проучване на ЕК.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Индикаторът за икономическите нагласи (ESI) в еврозоната се увеличи през март до тримесечен връх от 96,3 пункта спрямо 95,5 пункта през февруари, а в рамките на целия ЕС – до 96,2 от 95,5 пункта месец по-рано.
Подобряването на икономическите нагласи се дължи най-вече на засилване на доверието в сектора търговия на дребно и в по-малка степен в сферата на услугите и индустрията, докато в строителството има стабилизиране на нивата от февруари.
ОЩЕ: Ядем, пием и пушим най-много: Първи сме по ръст в продажбите в Европа
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
По-нататъшното отслабване на инфлацията и очакванията за предстоящия спад на европейските лихви изглежда оказват подкрепа както и за икономическото, така и за потребителското довери в ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Снимка: iStock
Сред най-големите икономики в ЕС, индикаторът ESI се подобри най-силно във Франция (с 2,6 пункта), Италия (с 1,5 пункта) и по-слабо в Германия (с 0,9 пункта), докато в Нидерландия беше отчетено влошаване (с 0,7%), както и в Испания (с 0,4 пункта), при стабилизация на икономическите нагласи в Полша.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
Показателят за потребителското доверие в ЕС се подобри през март до -15,2 пункта от -15,8 пункта месец по-рано, а в еврозоната – до -14,9 от -15,5 пункта през февруари, като това са най-високите нива на потребителските нагласи от февруари 2022 г.
ОЩЕ: Намалява потребителското доверие сред градското население
Индикаторът за очакванията за заетостта (EEI) пък отчете слаб ръст с по 0,1 пункта в ЕС до 102,3 пункта и в еврозоната до 102,6 пункта, докато очакванията за продажните цени намаляха рязко в секторите търговия на дребно, строителство и услуги, при слабо повишение в индустрията.
Индексът на икономическите нагласи за България се повиши през март до 105,4 пункта, след спада през февруари до 103,6, когато беше достигнато най-ниското ниво на индекса от юни 2023 г., сочи последното проучване на ЕК.
Снимка: iStock
Според ЕК има известно подобрение на нагласите в българската индустрия (повишение на съответния индекс до -0,5 от -1,5 пункта месец по-рано) и по-сериозно в търговията на дребно (до 12,4 от 10,2) и в сферата на услугите (до 12,8 от 11,5 пункта), докато в строителството беше отчетно влошаване (до -1,7 от -1,3 пункта месец по-рано).
Индексът на потребителското доверие в България също следва общата тенденция на подобрение в рамките на ЕС, като през март се повиши до -18,7 от -19,8 пункта.
ОЩЕ: България е единствената в ЕС със заплати от под 10 евро на час
Индикаторът на очакванията за заетостта (EEI) в нашата страна обаче се понижи през март до 113,5 от 117,9 пункта месец по-рано.
Въведеният преди време нов показател на ЕK за икономическа несигурност пък спадна през март в ЕС до 18,7 от 19,8 пункта през февруари, а в рамките на еврозоната – до 19,2 от 20,3 пункта.
Показателят на ЕК за икономическа несигурност в България пък се понижи през март до 6,6 от 7,1 пункта месец по-рано.