16 500 проекта са подадени на обща стойност 136 млн. лв. за финансиране на микро- и малки предприятия. Приемът на заявления продължава, докато има налично финансиране. Това стана ясно от думите на вицепремиера Томислав Дончев по време на брифинг в Министерския съвет, на който бе съобщена актуална информация, свързана със социално-икономическите мерки, предприети за преодоляване на последиците от разпространението на COVID-19 у нас.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
По думите на Дончев с оперативната програма ще се достигне до нови фирми и нови лица, до които програмата не е достигнала досега. Той уточни, че схемата продължава да работи и денем, и нощем.
Министърът на икономиката Емил Караниколов подчерта, че има изключителен интерес към програмата за най-малките предприятитя. 173 млн. лв. е определеният ресурс до момента, като с минимум 20 млн. лв. ще бъде увеличен ресурсът. Караниколов подчерта, че ще се осигури ликвидност, като целта е да се създадат продукти и услуги с висока добавена стойност.
Томислав Дончев подчерта, че се цели първите преводи на одобрените проекти да се направят в началото на месец юни.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Социалният министър Деница Сачева отбеляза, че към днешна датата в 240 общини 42 000 души използват услугите на социалния патронаж. За това са отделени 45 млн. лв., които обслужват хора, които имат нужда, в условията на криза. По думите на министър Сачева над 30 000 души получават обяд по програмата "Топъл обяд". Деница Сачева подчера, че общо 26 000 лица ще получат над 450 тона храни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
От началото на извънредното положение 99 755 души са останали безработни, а 28 271 са намерили работа, каза Сачева. По думите ѝ още преди 13 март, когато в страната беше обявено извънредно положение, броят на безработни е бил 201 000.
По мярката за родители в неплатен отпуск поради невъзможност да бъдат на работните си места, за момента са постъпили 3753 заявления, през последните 10 дни средондневният им брой е между 280 и 300. Тя ще продължи действието си, докогато е необхоидмо, като това може да е и до края на годината, стана ясно още от думите на Сачева.
От 1 до 15 юли пътническите компании ще могат да кандидатстват за 290 лева помощ от държавата за заето лице, каза още Сачева, цитирана от агенция "Фокус". „Това са около 29 000 лица, заети в този сектор. Отделени са 40 милиона лева, но общият размер, с който ще бъдат подкрепени допълнително работодателите, е 85 милиона лева“, обясни социалният министър.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Темата продължава и в нашия блог.