Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо подсладителите са по-лоши от захарта?

21 януари 2022, 17:45 часа

Прекомерната консумация на захар в много случаи води до зависимост поради това, че тя стимулира мозъка и рецепторите ни. Захар днес откриваме във всичко, но трябва да внимаваме с нейната консумация, защото тя води до възпалителни процеси в тялото, покачване на кръвната захар и състаряване на кожата.

Много хора с проблеми с кръвната захар, или почитатели на по-здравословния начин на живот се стремят да ограничават нейните количества и търсят заместители. Добре е да се знае обаче, че тези заместители могат да имат висок гликимичен индекс и да имат подобно влияние върху резките скоци в нивата на кръвната захар, въпреки по-благоприятното им действие върху тялото.

4 ползи за тялото, когато спрем захарта

Естествени източници за подслада са: медът, кленовият сироп, кокосовата захар и меласата. Те не предизвикват възпалителни процеси в тялото, ако са сурови или възможно по-малко рафинирани и носят хранителни ползи.
За сметка на това, те също държат високи гликимични индекси и отговарят за нестабилните нива на кръвната захар и честите желания за сладко.

От друга страна има и подсладители, които се добиват от билки. Такава е стевията. Тя има гликимичен индекс 0, по-сладка е в пъти от захарта и само малко количество от нея е достатъчно, за да постигне нужния ефект. От соя страна няма калории и влияе добре, особено при диабетици.

Ако ядете много захар, увреждате този орган най-много

Изкуствени подсладители като ксилитол и еритритол са на базата на захарен алкохол, който с прекомерна консумация може да предизвика раздразнение на червата и храносмилателни неразположения.

Друг широко приложим такъв е аспартамът. Той се използва широко в хранителната индустрия за дъвки, желирани бонбони, десерти, напитки и млека. Нискокалоричен е и е ефективен в готварската индустрия.

Петя Панова
Петя Панова Отговорен редактор
Новините днес