Британски учени назоваха три всекидневни навика, които са способни да намалят риска от възрастови заболявания и да удължат живота, пише Daily Express.
Още: Защо се появяват винарки във виното
Още: Специалисти предупреждават: Никога не слагайте тези 9 храни и напитки на масата за вечеря
На първо място учените препоръчват да не се злоупотребява със захар. Нейната висока консумация може да предизвика възрастови заболявания на сърдечносъдовата система и диабет. Намаляването на съдържанието на захар в храната ще помогне да се забави стареенето, да се предотвратят нарушения в метаболизма и да се подобри общото здравословно състояние.
Д-р Дейвид Синклер съветва да се приемат по 1000 мг от антиоксиданта ресвератрол. Той се съдържа например в червеното вино и някои други продукти и се смята за естествен помощник в забавянето на процеса на стареене. Освен това ресвератролът помага в борбата с рак, диабет, болестите на сърцето и затлъстяването.
Зеленият чай удължава живота. Ето как
Още: Експерти съветват: 7 токсични навика, които трябва да забравите през 2025 година
Още: Тези 10 често срещани кошмара не са случайни – ето защо ги сънувате
Още учените препоръчват да се приема витамин D, тъй като неговото ниво на съдържание в организма е обратнопропорционално на риска от смърт. Той удължава живота и снижава риска от възрастови заболявания. Организмът го изработва при попадането на преки слънчеви лъчи върху кожата. Но в периода от октомври до март хората не го получават в достатъчно количество, затова е необходимо да се приема във вид на таблетки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли колко е широка една кола?
Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време
По-рано учените от университета в Сидни установиха, че диетата може да бъде по-ефективно средство за профилактика на диабет, инсулт и сърдечни заболявания в сравнение с лекарствата. Изследователите са открили, че най-голямо въздействие върху черния дроб оказва балансът на микроелементите и калоричността. Освен това употребата на белтъчини и високото количество калории влияе силно не само на метаболитните пътища, но и на фундаменталните процеси, контролиращи функционирането на клетките.
Проучване: Грижата за внуците удължава живота на бабите и дядовците с 5 години
При високо ниво на консумация на белтъчини се развива окислителен стрес, когато се произвеждат по-голямо количество активни форми на кислорода, увреждащи клетъчните мембрани, белтъците и ДНК.
Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада
Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?