Всичко, което трябва да знаете за позитивното родителство и как можем да го практикуваме

02 април 2025, 09:20 часа

Оказва се, че позитивното родителство е подход, който напоследък добива широка популярност. Специалистите са категорични, че методът заздравява връзката между родителите и децата, като подобрява комуникацията и възпитанието.

Позитивното родителство е фокусирано не само върху контрола при децата, но и акцентира върху емоционалната подкрепа, разбирателството и взаимното уважение. Много е важно родителите да имат здрава и стабилна връзка със своите деца, като тази връзка е добре да се изгради още от ранна възраст.

Какво е позитивно родителство?

Още: Кои грешки при възпитанието на децата допуска всеки родител поне веднъж?

Позитивното родителство е една доста интересна философия, която се базира на изграждането на взаимно доверие и уважаване нуждите на децата. Този подход доказано води до по-добро поведение и малчуганите израстват в стабилна емоционална среда. В епицентъра на философията заляга идеята родителите внимателно и търпеливо да изслушват децата си и да уважават тяхната гледна точка.

При този метод на възпитание решенията не се вземат чрез заплахи или наказания, а чрез разбиране и комуникация.

Какви са основните принципи на позитивното родителство?

Още: Наоми Кембъл разкри кои са двете най-важни неща за отглеждането на децата ѝ (СНИМКИ)

Уважение към детето и изслушване

Позитивното родителство стартира с това да умеем да изслушваме детето. Не бива да се фокусираме единствено върху това какво ние родителите искаме и имаме да кажем, а и върху това какви реално са нуждите на децата. Ако детето е ядосано, родителите трябва да му помогнат да изрази чувствата си по начин, който е конструктивен.

Емоционална подкрепа

Родителите трябва да бъдат емоционална опора за децата си, особено в онези моменти, когато те са под стрес или изпитват някакви затруднения. Възрастните трябва да сме близо до тях и да им засвидетелстваме, че те могат да разчитат на нас.

Още: Признаване на родителството в целия ЕС: Европарламентът одобри равни права на децата

Положителна обратна връзка

Не бива да се фокусираме само върху пропуските в поведението при децата. Когато те свършат нещо добре, ние трябва моментално да им даваме положителна обратна връзка, защото по този начин ги насърчаваме. Това подпомага изграждането на самочувствие при децата, а и ги мотивира да спазват добро поведение.

Установяване на ясни граници чрез разбиране

Още: Непланираното бащинство депресира мъжете

Въпреки че позитивното родителство не е фокусирано върху строгите и крайни наказания, това не значи, че не бива да има ясни граници. Ясните граници се поставят още в ранна детска възраст и детето трябва да ги разбира и осъзнава, но именно тези граници се поставят с уважение към чувствата на детето.

Решаване на конфликти по конструктивен начин

Разбира се, че е неизбежно да не се появят конфликти в семейство, в което има малки деца. Те обаче трябва да се решат мирно и тихо. В този случай родителите трябва да помогнат на децата си да намерят правилното решение, когато усилията между дете и родител биват обединени.

Как това позитивно родителство помага за изграждане на здрава връзка?

Още: За физическите и емоционални ползи от кърменето за майката и бебето

Засилва емоционалната връзка

Позитивното родителство действа положително върху създаването на устойчива емоционална връзка. Не само родителите знаят какви са нуждите на детето, но и детето се чувства обичано и безопасно в семейството си.

Насърчава увереността при децата

Още: Вдъхновяващите думи на баща към дъщеря му, които разтърсиха интернет (ВИДЕО)

Когато детето има възможност да изрази своите собствени чувства и да участва в процеса на вземане на решения, това неизменно води до изграждане на увереност и самочувствие.

Предотвратяват се проблеми в бъдеще

Позитивното родителство доказано води до развитието на емоционалната интелигентност, която е много важна още от ранна възраст, тъй като това помага, когато децата израстват, по-бързо да се справят с конфликтите и проблемите.

Позитивното родителство игнорира или намалява вероятността от проблеми като агресия или проблеми с взаимоотношенията.

Избягват се конфликти. Ако децата знаят как да разговарят с родителите си и обратното, няма да има безсмислени конфликти. Когато едно дете се чувства подкрепено и разбрано, то ще се държи по начин, който е обсъден и съгласуван в семейството.

Надяваме се тази статия да е отговорила на много от въпросите, които по-рано сте си задавали, и да е била полезна за вас.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мария Стратиева
Мария Стратиева Отговорен редактор
Новините днес