Вашите зъби са напълно различни като форма и големина от тези на всички останали и това е напълно нормално. Големи, малки, бели или не чак толкова – хубавите зъби са здравите независимо от големината им. Ако не харесвате формата на вашите, може да бъде променена лесно с корони или с помощта съвременни техники като фасети или бондинг, които са минимално инванзивни, но с желания резултат.
Топ 11 правила за здрави зъби - ето какво трябва да знаем
Защо зъбите имат различна форма и големина един спрямо друг?
Ако не се вълнувате защо зъбите ви са различни от тези на хората около вас, а защо в природата е заложено зъбите ни да се различават един от друг, то и за вас имаме отговор. Предните зъби, наречени резци, са генетично еволюирали, за да помогнат за отхапването на храната. Те помагат и за произнасяне на думите, за речта, като загубата им води до неприятно фъфлене.
Кучешките зъби са важни за разкъсване на храната, поради което трябва да са устойчиви и се отличават със своите по-дълги корени и заострен връх именно поради това.
Премолари и молари – задните зъби са еволюирали така, че да бъдат достатъчно здрави, за да може да сдъвквате на тях храната, поради което имат повече и по-здрави корени, както и самите те са по-големи, а формата им прилича на правоъгълник или квадрат.https://mysummitdental.com/tooth-shape/
Каква е причината за разстоянието между зъбите при някои хора
Очевидно разликата във функциите на зъбите обуславя и различния начин, по който изглеждат, като това отговаря обаче само частично на интереса ни по темата защо зъбите имат различна форма и големина? Възможно е зъбите да са променили формата и големината си поради различни придобити причини и да не приличат на зъбите, които сте имали някога.
Придобити причини за промяна на формата и големината на зъбите
Сред основните причини зъбът или зъбите ви да са променили формата и големината си са:
- Загуба на зъб или зъби и неизвършено заместване на загубения зъб, при което се наблюдава прорастване на зъб на другата челюст, намиращ се срещу извадения. Причината е проста – зъбът е прораснал, станал е по-висок, тъй като търси отсрещен зъб, за да изпълнява функциите си. За да не се наблюдава подобно прорастване, важно е изгубените зъби да бъдат своевременно и адекватно възстановени с мост или по-съвременни форми за зъбопротезиране като имплантите. При загуба на зъб е напълно очаквано и възможно съседните да се понаместят на мястото му, като това е особено валидно в случаите, когато е по-рано е нямало място за всички зъби в устата и те са били застъпващи се.
- Изтъркване на зъбната повърхност, което може да е причинено от бруксизъм – скърцане, триене, чукане на зъбите по време на сън. Ако не се открие своевременно и не се въздейства на този бруксизъм, той може да доведе до изтриване на зъбите, отчупване на пломби, болка в челюстта и ставите и други проблеми с оралното здраве.
Как да спрем да скърцаме със зъби? Няколко изпитани начина
- Пломбирането и работата на зъб или зъби също може да доведе до промяна в размера и/или формата им.
- Промяна може да се наблюдава и при отчупване на част от короната на зъб или на част от пломбата му.
- Наличие на кариес или ерозия на зъбите, износваща емайла също са възможни причини.
За щастие, вашият зъболекар знае как да процедира при всички тези различни сценарии, за да постигне симетрия между зъбите, каквато търсите и намирате за оптимална. Короните са възможност за удължаване на къси зъби или промяна на цялостната форма, но не и на цвета, защото трябва да се съобрази цветът на короната с другите зъби. Ако целите цялостна промяна на цвета на всички зъби, мечтаете за по-бели зъби с друга форма – по-дълги например, то мост или бондинг са възможни решения на проблема, ако кабинетното избелване не помогне.
6 причини да си направите дентални импланти
Статията не замества консултация със стоматолог.