На 4 април, според новия църковен календар, се почитат паметта на св. Йосиф Песнописец. Ето какви са традициите, народните знаци и забрани на този църковен празник - какво трябва и не трябва да се прави.
Какъв църковен празник е на 4 април?
Православен празник на 4 април (17 април, стар стил) - денят на възпоменание на преподобни Йосиф Песнописец.
Свети Йосиф Многоболещ е живял през 14 век в Киев. Той бил обикновен мирянин, но един ден се разболял тежко. Тогава той започнал да се моли на Бога и обещал, че ако оздравее, до края на живота си ще отиде да служи в Киево-Печерския манастир. Молитвата му била чута – Йосиф оздравял. След това постъпва в Киево-Печерския манастир, където полага монашески обети.
3 април 2025: Какъв църковен празник е утре?
В манастира Йосиф се трудил много, постил и се молил. Но главният му подвиг бил послушанието към братята и любовта към ближните. Светецът е бил погребан в Далечните пещери на лаврата. Чудо се случило в самия манастир: преди смъртта си старецът игумен помолил свещеника за причастие, но той не бързал да причасти умиращия. Тогава от чудотворната икона в олтара се чул мощен глас, който наредил на свещеника незабавно да изпълни молбата на игумена. След тази случка иконата се счита за покровителка на възрастните хора и е наречена "Геронтис". Иконата извършвала и много други чудеса: мощта изцелявала различни тежки болести, безплодие, помагала при раждане.
Какво не трябва да правите на 4 април?
На църковния празник 4 април, както и на всеки друг ден, не бива да се ругае, клюкарства и обижда. Забранено е да се обиждат другите, особено възрастни хора или да се отказва помощ. На 4 април Великият пост продължава: тези, които постят днес, трябва да се придържат към суха храна.
2 април 2025: Какъв църковен празник е утре
Какво не трябва да правите днес според народните вярвания: не трябва да гоните жерави, това привлича нещастие.
Какво можете да правите на 4 април
На този православен празник днес хората се молят на Богородица пред нейната чудотворна икона Геронтиса - вярва се, че светинята помага за избавяне от болести, включително неизлечими, помага на хора в тежки житейски обстоятелства, проявява милост към възрастните, помага при раждане, избавяне от безплодие, а също и в обучението.
Според народните обичаи на този ден е обичайно да се бере кора от елша за лечебни цели - тя съдържа дъбилни вещества, които помагат за спиране на кървенето и лечение на възпаление.
1 април: Какъв църковен празник е утре