Оказва се, че гневът е много по-ефективен за справяне с трудни задачи, отколкото други емоции. Ако винаги сте подозирали, че гневът ви помага да решавате проблеми и да намирате изход от най-конфузните ситуации, знайте, че това не е било вашето въображение. Гневът наистина е страхотен мотиватор и изследванията сега потвърждават това.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Резултатите от проучване, публикувано в списание, установи, че участниците, които решават няколко сложни проблема, докато са ядосани, се представят по-добре от тези, които изпитват други емоции, като желание, тъга или забавление.
Внезапен гняв: Защо случайни хора ни ядосват?
Водещият автор на изследването Хедър Ленч каза, че констатациите предполагат, че хората могат да използват гнева като мотиватор. Проучването обаче установи, че гневът не успява да подобри представянето на хората при по-прости задачи. Бяха проведени шест експеримента, всеки от които тества дали гневът помага на хората да решат конкретни проблеми.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Най-интригуващият резултат идва от първия експеримент, който тества броя на пъзелите с думи, които хората могат да решат, докато изпитват различни емоции. Експериментът включва 233 студенти от Тексаския университет A&M.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Какво означават видовете гняв и как да се справите с тях
На всеки ученик на случаен принцип била определена една емоция: желание, гняв, тъга, забавление или просто неутрално състояние. Били им показани различни изображения за пет секунди, за да им помогнат да почувстват емоциите. Например, на онези, които трябвало да бъдат ядосани, били показани обиди, насочени към училищния футболен отбор.
След това участниците имали двадесет минути, за да разшифроват възможно най-много думи от четири комплекта от седем анаграми, показани на екрана на компютъра.
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Компютърна програма записва колко време прекарват участниците в решаването на всеки пъзел. Резултатите показват, че ядосаните участници решават повече пъзели, отколкото участниците, изпитващи някаква друга емоция.
Ядосаните участници решават 39 процента повече пъзели от учениците, които се чувстват неутрални, а тези, които се чувстват ядосани, също показват по-голяма упоритост, прекарвайки повече време в решаване на пъзели. Когато хората са ядосани и упорити, е по-вероятно да успеят, а във всички други емоционални състояния е по-вероятно да се провалят.
По този начин може да се предположи, че хората са по-настоятелни, когато са ядосани.