Възникването на депресивно състояние протича в хипокампа – област от главния мозък, която отговаря за състоянието на стрес, паметта и обучението.
Там се намират фибробластите FGF9 и щом човек се озове в неголяма стресова ситуация, те започват да въздействат върху мозъка. Учените са доказали, че тяхното количество в депресирания мозък е много по-високо, отколкото в недепресирания.
Опитите били провеждани на образци от мозъчна тъкан, взети след смъртта на хора с тежки депресивни разстройства и без, а също с лабораторни мишки. Оказало се, че при болния човек FGF9 в хипокампа е с 32% повече, отколкото при здравия.
В експериментите с мишки учените по изкуствен път повишавали нивото на този белтък, което довело до изменения, близки до наблюдаваните при депресия – мишките започнали по-малко да се движат, повишило се нивото на тревожност. Освен това повтарящият се стрес предизвикал увеличение на концентрацията на FGF9. Животните започвали да избягват други мишки и теглото им постоянно се променяло.
Специалистите също така създали специален вирус, който чрез РНК интерференция успял да се намеси в изработването на FGF9. Нивото на фибробластите се снижило с 30% и животните започнали да проявяват по-малко признаци на тревожност.
FGF9 или негови ефекти могат да станат добра цел за въздействие. Получените от учените данни ще доведат до разработването на по-ефективни лекарствени препарати за лечение на депресия, от която страдат милиони хора по цял свят.