Ние си представяме организма като верига, мрежа, в която биологичните, физическите и психическите събития винаги са свързани.
Можем да разберем как добрият баланс между „тяло“, „ум“ и „поведение“ е от съществено значение за борбата със стреса.
Как да управляваме стреса?
Ясно е, че няма как да го избегнем напълно, но…
1) Обърнете внимание на ежедневните навици
Не забравяйте, че тялото ни толерира моменти на стрес, дори остри, стига да са краткотрайни. След периоди на възможен интензивен стрес намираме редовни и чести зони за релаксация - дори и ограничени във времето.
2) Отвъд обичайните места, ние сме „движещи се животни“
Когато извършваме физическа активност, последната има превес над интелектуалната; добрата разходка (по-добре в естествена среда) следователно има голяма балансираща сила и от психическа гледна точка.
Разбира се, важна е и храната. Нека не забравяме колко важно е правилното хранене: храната, която ядем, също взаимодейства с нашата имунна и нервна система.
3 знака, че стресът е навлязъл сериозно в живота ви и е време да вземете мерки
3) Борба със стреса чрез „правене“
Нашето поведение е това, което влияе върху резултатите, постигнатите цели и премахва стресовите ситуации.
Правилното планиране на работата и ефективното управление на времето са основни съюзници срещу стреса.
4) Асертивност
Много често стресовите ситуации възникват от страха от възможен конфликт: ние развиваме нашата увереност до най-добрия начин, например като се научим да казваме „не“, когато е подходящо.
Казвайте „Да“ на предизвикателни цели, но постижими! Нека помним, че поставянето на непостижими цели е важен източник на разочарование и стрес.
Точков масаж гони стреса и премахва умората
5) Пазете се от импулсивността
Изправени пред „проблеми“, които генерират стрес, ние сме склонни да решаваме импулсивно (генерирайки други „проблеми“: техниките за решаване на проблеми могат да ни помогнат както при анализа на ситуацията, така и във фазата на вземане на решение. Или с други думи – когато сте подложени на стрес, не си позволявайте да бъдете импулсивни. Контролирайте се, научете се да го правите, въпреки че със сигурност не е лесно. Ако си позволите да действате импулсивно, вероятността много скоро след това да съжалявате за действията си е наистина огромна.
6) Подготовка
Бъдете подготвени за потенциално стресови събития – винаги имайте едно наум, че може да се случат. Фокусирайте се върху действията, които трябва да предприемете, и грешките, които трябва да избягвате, за да бъдете ефективни. По този начин, например, когато дойде време да направите своята презентация пред публика, ще се почувствате уверени, сигурни, че „имате каквото е необходимо“, за да успеете.