Редовната липса на сън ни кара да се чувстваме изтощени веднага след събуждане. Това води до много здравословни проблеми, включително и наддаване на излишно тегло.
Днес ще ви дадем няколко съвета как да спите по-добре и ще разберете кои са нещата, които пречат на качествения и ползотовен сън.
10 неща, които ни пречат да се наспим
1. Неправилната температура на въздуха
Заспиването на топло е приятно, но оптималната температура, при която тртябва да спим, е (15-23 ° C).
2. Физически упражнения
Тренировките вечер не са препоръчителни, ако имате проблеми със съня. Правете упражнения не по -малко от 3 часа преди лягане.
3. Осветление
Дори и най-малката светлина, причинена от електрическите уреди пречат на съня ви. Колкото по-тъмно е, толкова по-добри ще спите.
4. Шум
Всеки звук, било то шумът от коли отвън или силното говорене на съседи, не позволява на тялото да си почине.
5. Използване на леглото си с грешна цел
Много хора използват леглата си не само за сън, но и като вид работно място, което води до понижено качество на съня.
6. Кофеин
За всеки е ясно, че кофеинът пречи на заспиването. Хубаво е той да се консумира сутрин, а не вечер. Освен в кафето, кофеин има и в определени чайове, шоколад и газирани напитки.
7. Алкохол
Да, алкохолът ви отпуска вечер и позволява да заспите по-бързо, но той се отразява негативно на съня като цяло. Консумирайте алкохол не по-малко от 2 часа преди сън.
8. Претоварване на ума
Преди заспиване се отвлечете от всички притеснения и насочете мислите си към нещо съвсем друго: припомнете имената на държави, започващи със същата буква, или опитайте да броите овце.
9. Липса на навик
Липсата на ритуали, предшестващи нощния сън, е друга причина да не се чувствате отпочинали сутрин. Обучете тялото си да реагира на определен алгоритъм: например, вземете топъл душ (не прекалено хладен или горещ) и слушайте музика.
10. Положение за сън
И накрая, но не последно място по-важност - позата за сън. Заспиването в неудобно положение, независимо дали сте сами или с партньора си, натоварва тялото ви, което води до липса на почивка.
източник: www.healthline.com