Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как стресът влияе на червата - отговор от лекар

11 февруари 2025, 09:58 часа

В съвременния свят, където стресът е станал почти постоянен спътник, мнозина се оплакват от проблеми с храносмилането. И често зад тези оплаквания стои синдромът на раздразнените черва (IBS) - мултифакторно заболяване, което значително намалява качеството на живот. Възникването му е резултат от сложно взаимодействие на наследствеността, външните въздействия и психо-емоционалната сфера. Токсиколог д-р Михаил Кутишов обясни, че стресът често действа като „спусък“, който стартира каскада от промени, водещи до неприятни симптоми.

Влияние на стреса върху червата 

„Ключовият момент в развитието на IBS е нарушаването на „оста черва-мозък“ – двупосочната комуникационна система между тези органи“, казва лекарят.

Лекар: Пийте водата сутрин с лъжичка от това за пречистване на червата, здравен съвет за деня, 11 февруари

Той допълва, че в моменти на емоционален стрес мозъкът изпраща сигнали до червата, като влияе върху тяхната моторика, чувствителност и секреция, което се изразява в повишена или намалена перисталтика, както и повишена чувствителност към болка. Хроничният стрес влияе негативно на чревната микрофлора, нарушава баланса на бактериите и насърчава възпалението.

Симптомите на IBS са разнообразни и индивидуални: коремна болка, подуване на корема, образуване на газове и смущения в изхождането (диария, запек или редуване на двете), често засилващи се след хранене или при стрес.

Как бирата влияе на червата? 

"Важно е да се отбележи, че за разлика от други чревни заболявания, IBS не показва органични промени в лигавицата, което затруднява диагностиката. Въпреки че IBS няма ясни граници по пол или възраст, жените страдат от него два пъти по-често от мъжете. IBS обикновено се появява при млади хора, но може да се развие и при деца и възрастни хора. Генетичната предразположеност, предишни чревни инфекции, силен стрес и тревожни разстройства също повишават риска от развитие на това разстройство", казва експертът.

"Лечението на синдрома на раздразнените черва (IBS) е цялостен и персонализиран подход, насочен към облекчаване на симптомите и подобряване на качеството на живот на пациента. Терапията включва както лекарства (като болкоуспокояващи, лекарства за нормализиране на изпражненията и пробиотици за поддържане на здрава чревна микрофлора), така и нелекарствени методи. Последните включват диетични корекции с изключване на провокиращи храни, спазване на дневен режим и физическа активност, както и стратегии за намаляване на нивата на стрес“, обяснява д-р Кутишов.

Здравен съвет за деня, 2 февруари: Лекар: Откажете се от този навик, той е пагубен за червата

"Психологическото лечение, особено когнитивно-поведенческата терапия (CBT), играе специална роля в лечението на IBS, като помага за намаляване на стреса, промяна на поведението, подобряване на емоционалното състояние. И в резултат на това се постига намаляване на проявата на симптомите", допълва експертът.

Подобряване здравето на червата - полезни съвети

За подобряване на чревното здраве изданието The Health Site дава и следните съвети:

Подхранете полезните бактериите в червата си. В стомашно-чревния тракт на здравия човек „живеят” 2500 различни вида микроорганизми, както полезни, така и не толкова полезни. За да поддържате чревната флора в нормално състояние, е важно да я храните с полезни хранителни вещества. Пребиотиците могат да помогнат за това (те се намират в банани, ябълки, зърнени храни, бобови растения и ферментирали млечни продукти).

Здравен съвет за деня, 13 януари: Яжте поне 2 от тях на ден, това са най-добрите храни за червата и сърцето 

Добавете фибри към диетата си. Диетичните фибри се съдържат в изобилие в бобови растения, листни зеленчуци, зеленчуци и плодове. Фибрите преминават през стомашно-чревния тракт, без да се разграждат или абсорбират, което спомага за придвижването на чревното съдържимо и насърчава редовното изхождане.

Отстранете излишната мазнина от диетата си. Предпочитайте варени или задушени продукти, печени или на пара. Мазните храни са предизвикателство за храносмилателната система. Той се усвоява много бавно и остава дълго време в стомаха, причинявайки дразнене на лигавицата.

Лекар: Яжте го всеки ден, този плод е най-полезен за червата, здравен съвет за деня, 4 януари 

Пийте достатъчно вода. Полезно е след ставане от сън, половин час преди ядене и 2 часа след това да се пие чаша вода със стайна температура. Водата подготвя стомаха за приема на храна и след това завършва храносмилателните процеси в чревния тракт. Ако в тялото няма достатъчно течност, процесът на храносмилане се затруднява.

Яжте бавно. Важно е да отделяте време за хранене, за да не се разсейвате с други неща. Храносмилането започва в устата. Това е така, защото старателно натрошената и сдъвкана храна се усвоява много по-лесно от червата!

Не забравяйте за физическата активност. Движението подобрява чревната перисталтика – това определя дейността на различните части на храносмилателната система.

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес