Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тръмп няма да спечели от митата, шансът на ЕС минава през Китай: Говори доц. д-р Косьо Стойчев (ВИДЕО)

11 февруари 2025, 16:00 часа • 1377 прочитания

САЩ няма да спечелят от политиката с митата, която президентът Доналд Тръмп налага. Русия също няма да извлече ползи, защото тя не е високотехнологична страна. Тук е шансът на Европейския съюз, но той минава през сключване на договори с Китай. Това анализира в Студио Actualno университетският преподавател доц. д-р Косьо Стойчев, който е специалист по икономическа география, коментирайки зараждащата се търговска война.

Още: Тръмп удря с мита стоманата и алуминия

Опасен ефект на доминото

"Може да се възползва държава, която има богата производствена структура и полезни ходове – Русия не отговаря на този профил, тя произвежда базови суровини и енергия. Русия не е прекият получател на ползи от такъв тип конфликт. Но считам, че и САЩ няма да бъдат получател на такива ползи. Моята лична стратегия е, че ЕС може би трябва да използва възможността да се доближи технологично до успеха на Югоизточна Азия. Считам, че това относително технологично изоставане на европейските страни може да се преодолее, ако подпишем специални споразумения с Китайската народна република – от гледна точка на това, че имаме нужда да продължим да получаваме високи технологии и всякакви продукти от тази част на света. Защото ако въведем тарифи на Китай, без да имаме алтернатива на европейския пазар или алтернативата е в пъти по-скъпа... аз съм откривал в моя бизнес продукти от Югоизточна Азия, има алтернативи, но понякога разликата в ценообразуването е над 10 пъти. Това означава, че бизнесът в България, който ползва продукта, или трябва да увеличи 10 пъти цената си, или да спре. Това са много опасни домино ефекти", смята доц. д-р Стойчев.

Още: Еврокомисар: Ще отговорим твърдо и съразмерно на митата на САЩ

Снимка: Actualno.com

Работят ли митата и до какво ще доведат?

"Митата работят контрапродуктивно, но в самото начало най-вероятно ще окажат интересно разбъркващо влияние", каза преподавателят и описа интересната история на отворения глобален пазар (гледайте във видеото), довела до лидерството на Югоизточна Азия във високите технологии. Впоследствие Китай се намесва в тази група като паралелен създател на технологии и Западът вече не печели толкова добре от глобалната търговия, както в самото начало. "Оттам дойдоха тези нужди да се образува търговска война с Азия, още през първия мандат на президента Тръмп, за да се забави темпът на растеж, да се спечели време за Запада, за да отговори на това предизвикателство", посочи той.

Още: Тръмп ще пощади Австралия от митата за стоманата 

Ще бъде ли успешна стратегията на Тръмп?

"Щом САЩ тръгват в посока да премахват мигранти – а те не действат никога хаотично – считам, че те се готвят за скок, при който голяма част от тази работна ръка да бъде заместена от друг тип технология. Предположението ми се базира на успехите на една бостънска компания в сферата на роботиката, която е много напред и много добре подготвена с хуманоидни роботи. Допускам, че те, в комбинация с избухналата технология на изкуствения интелект, се приготвят за свят, в който функцията на труда ще се замени от друг елемент, който ще извършва този труд вместо нас. Ще се образува един компонент – затворени общества, държави с издигнати стени, в които глобализацията на процеса на смесване на хора ще се прекрати. Онези региони, които успеят да използват тези технологии и да ги развият за себе си, ще бъдат новите глобални лидери на планетата. Допускам, че политиката на американския президент и агресията му в глобалната игра се базира на това. Още повече, че до него стои един от най-големите визионери в света – Илон Мъск. Той (Тръмп - бел. ред.) трябва да подготви политически това, което най-вероятно технократите искат да направят", смята доц. д-р Стойчев.

Още: 8 на 100 души без работа заради AI, как ще е в България? Прогноза за бъдещето от д-р Антоан Шотаров (ВИДЕО)

Снимка: Getty Images

Още: Европа може да се окаже големият губещ в търговската война между САЩ и Китай

Според него скъпите стоки няма да бъдат засегнати от търговска война между САЩ и ЕС. Възможно е доставките и някои производства в Европа да спрат или да се пренасочат към други пазари, а едновременно с това САЩ да пострадат по същия начин. "Мултинационалните корпорации – там трябва да гледаме – малко ще бъдат засегнати от митата, защото те имат поделения от двете страни на океана и най-вероятно бързо ще се адаптират. Допускам, че президентът на САЩ иска за известно време да образува такъв процес, който да накара американски бизнес да работи с американски бизнес, но това ще е трудно", казва той, защото по-голямата част от структурите са аутсорснати, изнесени към Китай.

Каква ще е позицията на българския бизнес - гледайте във видеото.

Водещ: Мирослав Димитров

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес