Ментата се използва като естествено лекарство от хиляди години и обикновено се консумира като чай с успокояващ ефект. Но същевременно това растение има и други полезни свойства, по-специално може да се бори с възпалението, да понижи нивата на тестостерон и да намали гаденето, съобщава изданието The Health Site.
Ментата като противовъзпалително средство
Това растение съдържа няколко противовъзпалителни съединения, включително розмаринова киселина. И чайовете с високо съдържание на розмаринова киселина могат да помогнат за облекчаване на симптомите на възпалителни състояния.
Това е чай №1 за добро храносмилане
Проучване установи, че пиенето на 2 чаши чай от мента, обогатен с розмаринова киселина дневно в продължение на 16 седмици, подобрява способността за ходене при хора с остеоартрит на коляното. Този чай с високо съдържание на розмаринова киселина е направен от специален сорт мента, който съдържа приблизително 20 пъти повече розмаринова киселина от традиционната мента. Изследванията обаче показват, че традиционният чай от мента може също да помогне за намаляване на сковаността, свързана с остеоартрит на коляното, съобщава изданието.
Проучванията при животни показват също, че екстрактите от мента могат да намалят възпалението, свързано с други възпалителни състояния, като хронична обструктивна белодробна болест (COPD) и синдром на раздразнените черва (IBS).
Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата
Въпреки това, отбелязва публикацията, са необходими повече изследвания при хора, за да се разбере по-добре ролята на ментата за намаляване на възпалението и дали ментовият чай е ефективен за намаляване на симптомите, свързани с възпалителни състояния.
Ментата може да намали нивата на тестостерон
Някои доказателства сочат, че ментата има антиандрогенни свойства. Антиандрогените са вещества, които блокират ефектите на мъжките полови хормони (андрогени), като тестостерон, в тялото.
Поради тази причина се отбелязва, че ментата може да бъде полезна за жени със синдром на поликистозни яйчници, който се характеризира с високи нива на андрогени.
Дългогодишно проучване установи, че жените, които пият чай от мента два пъти дневно в продължение на един месец, имат значително по-ниски нива на свободен и общ тестостерон в сравнение с тези, които не пият чай, съобщава още изданието.
Как се отглежда мента в саксия през зимата
В статията обаче се казва, че въпросното изследване е много старо, така че са необходими повече изследвания, за да се потвърди потенциалната употреба на мента като средство за понижаване на нивата на тестостерон.
Ментата може да намали гаденето и повръщането
Ментата има спазмолитично действие, тоест облекчава мускулни спазми, и свойства против гадене. Някои проучвания показват, че вдишването на аромата на мента може ефективно да намали гаденето и повръщането, свързани с определени медицински състояния.
Изданието съобщава и за проучване, изследващо бременни жени, които се оплакват от гадене. Установено е, че вдишването на аромата на мента два пъти на ден в продължение на една седмица значително намалява резултатите от гадене и повръщане в сравнение с жените, които не са вдишвали аромата. Ароматерапията с мента също е ефективна за предотвратяване на гадене и повръщане, причинени от химиотерапия и след операция.
Въпреки че няма доказателства, че ментовият чай ще има същия ефект, възможно е миризмата на ментов чай да бъде полезна за хора, които имат споменатите симптоми, съобщава изданието.
Кога е най-доброто време да се пие чай от мента
Възможна вреда от ментата
Въпреки че консумацията на мента е безопасна за повечето хора, има някои рискове. Някои хора може да са алергични към мента, така че тези хора трябва да избягват всички продукти, съдържащи това растение.
Ментата може също да причини симптоми на гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), състояние, характеризиращо се с киселини и регургитация (когато съдържанието на стомаха се връща обратно в хранопровода и устата). Това се случва, защото ментата отпуска долния езофагеален сфинктер, пръстеновиден мускул, който обикновено предотвратява изтичането на съдържанието на стомаха обратно в хранопровода.
Продукти с висока концентрация на мента са опасни за хора с бъбречни и чернодробни заболявания. Бременните и кърмещите жени също трябва да избягват концентрираните продукти с мента, тъй като няма достатъчно изследвания за ефектите от високите дози през този период.
Пречи ли наистина ментата на хомеопатията
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!