Американският президент Доналд Тръмп изглежда има пръст в отказа на управляващото мнозинство да продаде на Украйна реакторите за АЕЦ "Белене". Идеята е американски фондове да инвестират в центрове за изкуствен интелект, които ще имат нужда от ток, разкри лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той обяви, че за такова нещо има интерес по линия на американския президент Тръмп, милиардера Илон Мъск и "Майкрософт", но и заговори, че американски фондове, които са в топ три, са се обадили и са поискали да изчакаме с продажбата на реакторите.
"Навремето президентът Тръмп ни изпрати два пъти групи от 20 човека и кусур да ги видят тези реактори. Ако ние с най-големите американски фондове и с "Уестингхаус" изградим такива центрове, а тези реактори роботят само за тях, не знам дали трябва да ги дадем за 1 млрд. лв.", коментира Борисов.
Той отбеляза, че това ще донесе десетки милиарди левове и ще донесе много работни места. Според него също така няма българин, който да не иска най-мощният изкуствен интелект да е тук. ОЩЕ: Зафиров с новина за реакторите на АЕЦ "Белене": Ето какво се е разбрал с Борисов и партньорите (ВИДЕО)
Защо в България?
Борисов от беляза, че подобни центрове не могат да се правят навсякъде, защото са нужни минимум 1000 мегавата постоянен ток.
"Трябват ти две неща - постоянен ток, който могат да дават само ядрените реактори или топлоелектрически, газови централи или голяма река, водоем за охлаждане. "Колзодуй" има и двете. Имаме реактори в перфектно състояние", заяви Борисов.
Руснаците не играят
Борисов отговори и на притесненията на ПП-ДБ, че мнозинството играе в полза на Русия. Той напомни, че реакторите са 100% български.
"Руснаците не играят тука. Искам да направя нещо с англичаните, с американците, което да е огромно", коментира Борисов.
Продажбата на реакторите
Припомняме, че решението за продажбата на оборудването беше взето през 2023 година от българския парламент. През юли парламентът възложи на енергийния министър да проведе преговори с министъра на енергетиката на Украйна или негов представител с цел продажба на оборудването, предназначено за проекта АЕЦ „Белене“. Впоследтвие срокът за преговори беше удължен.
След това БСП поискаха продажбата да бъде прекратена, за да се види дали реакторите не стават за АЕЦ „Козлодуй“, но предложението им първоначално беше отхвърлено.
Междувременно обаче излезе анализ, според който използването на част от оборудването централата в "Козлодуй" би било сложен процес, който ще отнеме много време.
Оборудването в момента е собственост на Националната електрическа компания (НЕК) и беше предназначено за проекта АЕЦ "Белене", който обаче е замразен от години.
Наскоро път стана ясно, че България е поискала от Украйна 100 млн. долара повече за реакторите от АЕЦ "Белене". ОЩЕ: Парламентът на Украйна разреши купуването на реакторите от АЕЦ "Белене"
Офертата от Германия
Лидерът на ГЕРБ коментира вчерашната си среща с шефа на Rheinmetall в Германия, като уточни, че компанията има интерес да прави завода за барут в България.
"Вече го пратих на Росен Желязков - изключително детайлно разработена оферта за фабрика за барут. Дори барута има значение какъв е", коментира лидерът на ГЕРБ. Според него, ако Rheinmetall направи фабрика за барут в България, тя е за цял свят, като идеята е 51% да е за немската компания, а 49% за България. ОЩЕ: "Голям мегдан за бъдещо сътрудничество": Шефът на Rheinmetall писа шестица на отбранителната ни индустрия (ВИДЕО)