Втори съдебен удар за Google - очертава се трус за рекламата онлайн

17 април 2025, 18:55 часа • 1056 | прочитания

Технологичният гигант Google е действал незаконно, за да поддържа монопол в някои рекламни технологии, използвани онлайн. Такова решение постанови Окръжният съд на САЩ за Източния окръг на щата Вирджиния. Според решението, Google е действала против закона, за да изгради своето господство над до голяма степен невидимата система от технологии за реклами. Потенциално това съдебно решение може да промени много в света на Интернет и империята от 1,88 трилиона долара, която представлява Google, коментира The New York Times.

Министерството на правосъдието на САЩ и група щати съдиха Google с аргумент, че монополът му в рекламните технологии позволява на компанията да налага по-високи цени и да взема по-голяма част от всяка продажба. Тази гледна точка беше потвърдена и от съдия Леони Бринкема. Това е нов съдебен удар за Google, след като през август миналата година друг федерален съдия постанови, че компанията има монопол в онлайн търсенето. Заради това може да се стигне до разделяне на бизнеса на Google - предстои ново съдебно решение.

Съдия Бринкема също ще има възможност да наложи промени в бизнеса на Google. В съдебния си иск Министерството на правосъдието на САЩ превантивно поиска от съда да принуди Google да продаде някои части от бизнеса си с рекламни технологии, придобит през годините (идеята е да има истинска конкуренция и съответно по-добри цени за платформите, които сега използват рекламни инструменти на Google, тъй като нямат друга опция). Заедно двете съдебни решения биха могли да ограничат влиянието на Google и да доведат до цялостно преразглеждане на компанията, която е изправена пред потенциално голямо преструктуриране.

Още: Великобритания разследва Google за господстващо положение на пазара

Рекламите на Google

До съд се стигна след иск от 2023 година - искът се отнася до сложна система от програми, които продават рекламно пространство в мрежата, като например в новинарски сайт или страница с рецепти. Софтуерните програми, които включват Google Ad Manager, провеждат търгове за част от секундата, за да постави реклами всеки път, когато потребител зареди страница. Този бизнес генерира 31 милиарда долара през 2023 г. или около една десета от общите приходи на компанията майка на Google, Alphabet.

Част от този бизнес произтича от придобиването на DoubleClick - компания за рекламен софтуер - за 3,1 милиарда долара през 2008 г. Сега Google има 87 процента пазарен дял в технологиите за продажба на реклами, според американското правителство. И още - чрез софтуера за реклами Google прибира лъвския пай от всяка транзакция заради клик на потребител, независимо, че рекламата всъщност се вижда на друга платформа (сайт).

Години наред групи, представляващи новинарски организации, включително The New York Times, твърдят, че доминацията на основните технологични платформи подкопава медийната индустрия. По време на процеса правителството призова свидетели, които са работили за издатели, включително Gannett и News Corp, и за рекламни агенции, които купуват пространство онлайн.

Google контрира, че се сблъсква с конкуренция не само от други компании за рекламни технологии, но и от социални мрежи като TikTok и стрийминг платформи. В отговор на аргументите на правителството, че е създало своите рекламни технологични продукти, за да работят по-добре заедно, адвокатите на Google твърдят, че позицията на компанията е подкрепена от решение на Върховния съд на САЩ от 2004 г., което защитава правото на компанията да избира с кого да работи и с кого да не работи.

Още: Канада дава на съд Google за антиконкурентна рекламна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес