И да има реален инвеститор за АЕЦ "Белене", ще трябват поне година-две за възобновяване на работата по проекта. Такова мнение изрази изпълнителният секретар на "Булатом" Станислав Георгиев пред БНР.
Георгиев потвърди за инвеститорски интерес от две страни - американски и френски. Неговото мнение е, че по-добре би било EDF да се заеме с "Белене", защото е еквивалентът на НЕК във Франция, който оперира 54 блока и освен това е стабилен инвеститор. Точно EDF обаче има неприятности по отношение на ядрената си дейност - компанията беше принудена да спира реактори във Франция заради съмнения относно здравината им.
"Ето сега имаме политическа нестабилност и нещата, най-вероятно, отново ще се стопират. Кога ще се върнем отново към реалното осъществяване на АЕЦ "Белене" – един Господ знае. Избори догодина и т.н и т.н.... виждания на новото правителство. Строителството на АЕЦ "Белене" трябва да се сложи на друга основа – или с едно приемане от страна на парламента, което не подлежи на обсъждане от следващото правителство, или приватизационна процедура – тогава държавата няма да се меси в работата на отделна частна компания, която ще осъществява този проект. Има начини, въпрос на желание е", подчерта Георгиев.
Според секретаря на "Булатом" причините управляващите да не говорят за двете предложения са свързани и с неяснотата на статута на българското оборудване в Русия. Георгиев припомни, че остават две седмици, в които страната трябва да се разплати с руския производител, за да избегне плащането на наказателни лихви.
"В момента трима бивши министри са разследвани от прокуратурата за нанесени щети на държавата. Обаче, ако трябва сега да купим това оборудване, то ще струва два-три пъти по-скъпо. Може би ще се стигне един ден, политиката е много странно нещо, да не употребявам друга фраза, когато някой ще се сети да търси отговорност на тези, които са спрели проекта", каза още Георгиев.