Лодкостоянката в бургаския квартал „Крайморие“ вече е най-модерното съоръжение за акостиране на малки плавателни съдове в региона. Пристанът е оборудван с 4 зарядни станции за електрически лодки, които ще предоставят на техните собственици и капитани възможността за бързо и удобно зареждане на плавателните съдове. Две от станциите са монтирани на кея, а другите – до офис сградата на обекта. Новите зарядни станции превръщат лодкостоянката в квартал „Крайморие“ в своеобразен хъб за електрически лодки, които не замърсяват околната среда.
Финансиране
Осигуряването на новите съоръжения е по проект на Община Бургас за подобряване на условията за рибарите и модернизация на кея. Проектът е финансиран със средства от Европейския фонд за морско дело и рибарство и републиканския бюджет.
Още: Общинският съвет в Бургас подкрепи предложение за изграждане на ново училище в Крайморие
Модернизацията на лодкостоянката в „Крайморие“
В процеса на модернизация на лодкостоянката са монтирани соларни панели за топла вода за удобство на хората, които ползват и посещават кея. Чрез внедряването на иновативните технологии Община Бургас изпълнява своята политика за намаляването на въглеродните емисии в атмосферата като част от мерките за опазване на околната среда.
След изграждането на лодкостоянката в „Крайморие“ е осигурено и водолазно оборудване, предназначено за поддържане на подводните съоръжения и почистване на морското дъно от отпадъци. Пристанът разполага със специална кофа за автоматично захващане на плаващите отпадъци в неговата акватория. Осигурен е и допълнителен понтон, чрез който се увеличи капацитетът на пристана за прием на плавателни съдове. Механизмът на понтона позволява той лесно да бъде преместван на различни места в обекта.
Модернизация на пристанището в „Сарафово“ и лодкостоянката при Ченгене скеле
Община Бургас реализира още няколко важни проекта, с които модернизира рибарското пристанище в „Сарафово“ и лодкостоянката при Ченгене скеле. За пристана в „Сарафово“ са осигурени 12 броя понтонни кейове с дължина 12 и ширина 2,5 метра. Чрез тях капацитетът на пристанището се увеличи с още 100 места за плавателни съдове. Закупени и монтирани са още 50 броя фингери и един пешеходен пасарел. Осигурен е верижен багер, който се използва за почистване на отпадъци и водорасли, както и радиостанции за комуникация при извършване на различни дейности.
Лодкостоянката в Ченгене скеле е оборудвана с два нови понтона по 12 метра и 8 броя фингера. За нуждите и обслужването на дейността на кея е закупена 9-метрова лодка, телескопичен челен товарач с прикачен инвентар, пароструйка, водоструйка, специализирано машинно оборудване за ремонтна работилница, бензинов преносим генератор за аварийно електроподаване и 10 радиостанции.
Снимки: Община Бургас
Още: Община Бургас ще кандидатства с проект за работилница на лодкостоянката в "Крайморие"