Тайланд отложи покупката на две подводници за 724 милиона долара от Китай, след публично възмущение заради противоречивата сделка в момент, в който икономиката на кралството е под заплаха поради пандемията от коронавирус, предаде AFP.
Още: Говорил за Константинопол пред Тръмп: Турски националисти скочиха срещу духовник
Още: “Топката е в Армения“: Азербайджан за мирното споразумение
Съгласно сделка от 2015 г. Тайланд е една от първите страни, които купуват китайски морски хардуер и финализира закупуването на три подводници през 2017 г., като първата се очаква да бъде доставена през 2023 г. Поръчка за още две за 22,5 милиарда бата (723,9 милиона долара) беше одобрена по-рано този месец от парламентарна подкомисия - ход, който предизвика обществен резонанс, докато Тайланд се бори със свободно падащата икономика. Ядосаните тайландци се обърнаха към социалните медии, за да критикуват сделката, а хаштаг „Хората не искат подводници“ се появи в Туитър.
Говорителят на правителството Ануча Бурапачайсри обяви, че министър-председателят Прают Чан-О-Ча, който също е и министър на отбраната, е "поискал от флота да обмисли отлагане" на закупуването на двете допълнителни подводници.
"Военноморските сили ще преговарят с Китай за отлагане с още една година", каза Ануча пред репортери.
Още: Зелена светлина за летящите таксита (ВИДЕО)
Още: Турция разследва призиви на опозицията за бойкот на бизнеса
Военната администрация на Прают е под обстрела на почти ежедневни протести с искане за неговата оставка и цялостен ремонт на правителството, което демонстрантите смятат за нелегитимно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Турция разполага ПВО в Сирия заради Израел, подкрепяната от САЩ коалиция отстъпва
Още: Глоба за Meta в Турция след отказ да блокира акаунти на протестиращи
Икономиката на Тайланд преживява един от най-лошите си периоди от повече от 20 години, свивайки се с 12,2% през второто тримесечие, тъй като секторите, ръководени от туризма и износа, са силно засегнати от пандемията.
"Премиерът даде приоритет на загрижеността на обществеността заради икономиката", каза Ануча.