Арменските и азербайджанските сили влязоха във вторник в най-тежките си сблъсъци, откакто миналата година започнаха война заради отдавна оспорвания регион Нагорни Карабах.
Още: Говорил за Константинопол пред Тръмп: Турски националисти скочиха срещу духовник
Още: “Топката е в Армения“: Азербайджан за мирното споразумение
Шестседмичният конфликт, отнел живота на повече от 6500 души, приключи през ноември миналата година със споразумение, постигнато с посредничеството на Русия, според което Армения отстъпи части от територията, която контролираше в продължение на десетилетия.
Сблъсъците във вторник по общата граница на кавказките съседи породиха опасения за ново разпалване на териториалния им спор.
"Седем военнослужещи загинаха, а други 10 бяха ранени при сблъсъците, провокирани във вторник от Армения", заяви министерството на отбраната на Баку, като добави, че ситуацията по границата "се стабилизира във вторник вечерта".
Още: Зелена светлина за летящите таксита (ВИДЕО)
Още: Турция разследва призиви на опозицията за бойкот на бизнеса
Министерството на отбраната на Армения съобщи, че един арменски войник е бил убит, 13 са били пленени от азербайджанските сили, а още 24 военнослужещи са в неизвестност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Турция разполага ПВО в Сирия заради Израел, подкрепяната от САЩ коалиция отстъпва
Още: Глоба за Meta в Турция след отказ да блокира акаунти на протестиращи
То заяви, че "в сряда сутринта ситуацията в източния сектор на границата е била относително спокойна и споразумението за прекратяване на огъня се е спазвало".
Във вторник министър-председателят на Армения Никол Пашинян обвини Азербайджан, че "се цели в държавността, суверенитета и независимостта на Армения".
Баку заяви, че Армения е отговорна за "мащабна военна провокация".
Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)
Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души
Армения се обърна към съюзника си Русия с молба за военна подкрепа по силата на пакта на Организацията на Договора за колективна сигурност, който задължава Москва да я защити в случай на чуждестранно нахлуване.
Във вторник вечерта с посредничеството на руския министър на отбраната Сергей Шойгу беше постигнато прекратяване на огъня.
Европейският съюз, Франция, Организацията на обединените нации и Съединените щати призоваха двете страни да деескалират напрежението.
Етническите арменски сепаратисти в Нагорни Карабах се отцепиха от Азербайджан след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. и последвалият конфликт отне живота на около 30 000 души.