Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вътрешнополитическият спор в САЩ за Украйна прилича доста на този в България

29 април 2022, 21:00 часа • 9478 прочитания

Сенаторът-републиканец от Кентъки Ранд Пол си спретна впечатляващ дебат с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен относно сегашната политика на Белия дом с цел Украйна да влезе в НАТО. Това се случи на изслушване на ниво "комисия по външна политика" в Сената. Според Пол, който е син на Рон Пол - три пъти неуспешен кандидат на републиканците за американски президент, при това без да стига до истинската битка, именно тези действия на американската администрация са довели до решението на Москва да нахлуе на украинска територия.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Пол влезе в директна словесна схватка с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, твърдейки, че администрацията на Байдън е принудила Владимир Путин да нахлуе в Украйна: управлението на Байдън подкрепило кандидатурата на Киев за присъединяване към НАТО, а действията на Москва могат да се обяснят с желанието да се противопостави на опитите да се въздейства от Запада върху бившите членове на Съветския съюз. Целият спор намери място в британския таблоид Daily Mail.

ВИЖТЕ ОЩЕКрасавица по бански, която обеща да нокаутира Путин

Пол заяви, че администрацията на Байдън не е трябвало публично да подкрепя желанието на Украйна да се присъедини към НАТО през септември миналата година. Блинкен и други длъжностни лица, каза той, "биеха барабаните, за да приемат Украйна" в Алианса.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

"Можеше да има гласове преди това нахлуване, вместо да агитираме за нещо, което знаехме, че нашият противник абсолютно мрази и каза, че е червена линия, още през септември миналата година, преди да подпишете споразумението за пореден път. Агитирайки за НАТО, Русия каза, че това е червена линия", каза Пол.

"Сега няма оправдание за инвазията. Но има причини за инвазията", уточни той.

Регулярно Путин заявява, че разширението на НАТО на изток, към руските граници, е неприемливо и оправдава унищожителната война, която запали в Украйна, с тази опорна точка.

Пол настоява, че членството в НАТО на Украйна можело да означава американски войници да се бият с Русия. "Щяха ли или ще станат част от НАТО? Това означава, че американските войници ще се бият в Украйна и това е нещо, на което силно се противопоставям", каза той.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Блинкен оспори твърденията му: "Моята преценка е различна. Ако погледнете страните, които Русия атакува през последните години – Грузия, оставяйки сили в Приднестровието, Молдова и след това многократно Украйна – това бяха страни, които не бяха (и не са) част от НАТО. Русия не е нападала страни-членки на НАТО вероятно поради много добра причина".

"Можете също така да твърдите, че страните, които са атакувани, са част от Русия или част от Съветския съюз, все едно", отвърна Пол.

ВИЖТЕ ОЩЕКрасавица по бански, която обеща да нокаутира Путин

Блинкен обаче опонира силно: "Категорично не съм съгласен с това. Основно право на тези страни е да решават собственото си бъдеще и собствената си съдба".

Пол пак опита да преобърне темата с аргумент, че въпросните страни са били членове на Съветския съюз десетилетия преди разпадането му. "Но това не дава на Русия правото да ги атакува - напротив", опонира Блинкен. Той добави, че САЩ са се опитвали да ангажират Путин в разговор относно опасенията на Москва за НАТО, но не се получило.

"Съвсем ясно е от собствените думи на президента Путин, че никога не е ставало дума за Украйна, която е потенциално част от НАТО и винаги е било заради вярата му, че Украйна не заслужава да бъде суверенна, независима страна, че трябва да бъде отново погълната в Русия под една или друга форма", добави Блинкен.

"Беше възможно да изразите позицията си преди началото на руската специална операция, а не да агитирате за това, което Москва абсолютно не приема и нарича червената линия, което знаем със сигурност. Русия използва този термин съвсем наскоро, през септември миналата година, преди да подпишете споразумението и да проведете отново кампания за влизане на Украйна в НАТО", не отстъпи Пол и добави, че има причини за "специалната операция". Той не пропусна да каже, че след началото на войната украинският президент Володимир Зеленски вече заговорил как Украйна можело да е с неутрален статут и да не влиза в НАТО. Защо това не беше поставено преди войната, попита Пол.

Украйна е готова да обсъжда неутрален статут като част от мирно споразумение с Русия, но той ще трябва да бъде гарантиран от трети страни и да бъде подложен на референдум - това беше посланието на Зеленски в края на март.

Припомняме, че руският външен министър Сергей Лавров вече открито заяви, че НАТО води прокси война с Русия в Украйна и това носи огромен риск от ядрен конфликт. "Рисковете са сериозни, не бива да бъдат подценявани", предупреди Лавров по темата "ядрена война".

ВИЖТЕ ОЩЕКрасавица по бански, която обеща да нокаутира Путин

ОЩЕ: Новото световно безредие на Джо Байдън

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес