Американският президент Доналд Тръмп пристигна на тридневно държавно посещение във Великобритания. Както обикновено в подобни случаи, лайфстайл новините изобилства и настрана остава истинската цел на визитата.
С него в Лондон са съпругата му Мелания, дъщерите му и техните семейства. Това още повече допринася за изместването на фокуса от важните преговори, които предстоят да бъдат направени.
Днешният ден ще бъде посветен основно на преговори с британската министър-председателка Тереза Мей, предаде Асошиейтед прес.
Тръмп и Мей ще се срещнат с корпоративни ръководители от САЩ и Великобритания, преди да дадат съвместна пресконференция.
Основен приоритет на двамата лидери е възможен двустранен търговски договор, който да влезе в сила, след като Обединеното кралство напусне Европейския съюз.
Държавната вечеря, дадена в чест на президента, беше бойкотирана от няколко депутати, включително от лидера на британската опозиционна Лейбъристка партия Джереми Корбин и други високопоставени представители на лейбъристите.
На срещата с бизнеслидерите в двореца "Сейнт Джеймс" ще присъстват 10 водещи фирми - пет от Обединеното кралство и пет от САЩ. Те ще обсъдят в кои сфери двустранното сътрудничество е от взаимна изгода.
На срещата се очаква да бъдат изпълнителните директори и висши представители на BAE Systems, GlaxoSmithKline ,National Grid, Barclays, Reckitt Benckiser, JP Morgan, Lockheed Martin, Goldman Sachs International, Bechtel и Splunk.
По традиция американски и други световни лидери не дават мнения за вътрешната политика на други държави. Тръмп обаче не се съобрази с това и изрази мнение, че Великобритания трябва да напусне ЕС без сделка и без да плати 39 милиона лири, ако не получи по-добри условия от общността.
Тръмп предприе и необичайната стъпка да каже, че кандидатът за следващ лидер на Консервативната партия Борис Джонсън ще бъде "отличен" лидер на Обединеното кралство, а радетелят за Brexit Найджъл Фараж трябва да получи роля в преговорите с ЕС.
Вашингтон пост пише в редакционна статия, че визитата на Тръмп във Великобритания ще бъде запомнена като ниска точка в "специалните отношения".
Според американския вестник визитата на Тръмп в този момент е проява на лоша преценка от страна на злополучната министър-председателка Тереза Мей, която миналия месец беше принудена да обяви, че подава оставка.
Въпреки това тя реши да реализира докрай визитата на Тръмп, която се очертаваше като поляризираща и го покани на държавно посещение - чест, оказвана само на трима президенти на САЩ.
А Тръмп остана верен на себе си, пише "Вашингтон пост" и акцентира върху критиките срещу кмета на Лондон и изявленията на президента пред британската преса.
Мей описа визитата като "възможност за по-нататъшно укрепване" на "специалните отношения" между Великобритания и САЩ.
Така между играта на думи, наглед несериозните постове в социалната трибуна Twitter, протестите и шегите на англичаните, всъщност посещението на Тръмп изглежда като важен етап в търговските преговори.