Британските политици никога не са били очаровани от идеята за Обединена Европа. Това заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, цитиран от европейската редакция на изданието Politico.
"В продължение на десетилетия на срещи с британски политици впечатлението ми винаги е било, че те не се чувстват като у дома си в ЕС. Не съм срещал никой в техния политически елит, който да е очарован от идеята за Европа", подчерта люксембургският политик, като същевременно допълни, че Лондон винаги e настоявал, че Общността трябва да бъде основана на общи „икономически интереси, а не на ценности“.
Юнкер направи връзка между гласуването във Великобритания от 2016 г. за излизане от ЕС и факта, че британските политици „от десетилетия" казват на избирателите, че Общността е базирана на икономическо сътрудничество, а не общи ценности. „Това е причината, поради която те с такова нетърпение подкрепиха разширяването от 2004 г.", когато Брюксел посрещна 10 нови страни в Блока, и не успяха да „въведат каквито и да било преходни ограничения", за да ограничат достъпа до пазара на труда на Великобритания, поясни Юнкер.
„И сега всички ние носим тежестта на тази мярка", добави председателят на ЕК, като се позова на последвалата антиимиграционна реакция, включително призивите за "възвръщане на контрола" на границите на страната, които помогнаха за кампанията на Brexit.
Запитан дали смята, че страните, които не са „очаровани“, трябва да напуснат ЕС, Юнкер отговори: „Не, не казвам, че чл. 50 на Лисабонския договор дава възможност на всички да напуснат. Британците са ни показали, че не можем да задържим онези, които не искат да останат". Други страни „не искат да напуснат Съюза" и едва ли ще последват стъпките на Великобритания, добави той. „Дори в страни, които понякога се ръководят от евроскептиците, мнозинството е проевропейско", увери още Юнкер.