Близо 25% или една четвърт от българските компании планират да намалят своя персонал. Тези тревожни данни съобщи Николай Николов от Българската асоциация за управление на хора и Българската конфедерация по заетостта пред БНР. Той подчерта, че в последното проучване на конфедерацията по заетостта от месец април се наблюдава леко увеличение на този показател, ако го сравним с предишното изследване.
Намалени поръчки
"Част от причините са свързани с несигурност на бизнеса – намалени поръчки от европейски или международни партньори", обясни той.
Още: Японски завод за кабели в Мездра с 950 служители затваря, този в Карнобат остава
Друга група компании пък не планира назначаване на нови служители, защото има увеличение на осигурителните прагове.
Планираното закриване на въглищни централи ще доведе до освобождаване на служители, посочи Николов.
Той допълни, че IT индустрията от година и половина не е в най-добрата си форма, а доста големи компании от сектора са заявили планирани съкращения.
Още: Леко повишение на безработицата в България: Последни данни
"От година има намаляване на продажбите в автомобилната индустрия. Електромобилите също не се продават с очакваното темпо. България, като производител на части, вероятно ще се наложи да освободи служители, заради намалени поръчки. Наложените мита от Тръмп също ще окажат негативен ефект", обясни Николов.
Той отбеляза, че в същото време в България има около 250 хиляди вакантни позиции, които са перманентно отворени. Повече от тях обаче са нископлатени.
Николов не е оптимист, че в страната ни ще бъде въведена 4-дневна работна седмица в страната ни. "Напротив, тенденцията е да се увеличи процентът на хора, които работят втора работа и на тези, които след пенсионна възраст продължават да работят", поясни той.