Конгресменът от Мичиган Шри Танедар внесе в Камарата на представителите на САЩ (долната камара на Конгреса) искания за импийчмънт срещу президента Доналд Тръмп. Според демократа държавният глава "пренебрегва Конституцията, Конгреса и съдилищата", което означава, че "не се бори за Америка - той я унищожава и застрашава нашата демокрация“, заяви Танедар в социалните мрежи. Конгресменът уточни, че е внесъл седем члена за импийчмънт, обвинявайки Тръмп в различни сериозни нарушения.
Роденият в Индия конгресмен го стори само ден преди президентът да проведе митинг в Макомб (щата Илинойс) по случай първите си 100 дни на поста. За пръв път тази година демократ от Камарата на представителите опитва подобен ход срещу Тръмп или член на неговата администрация, макар че почти сигурно няма да е последният. С членовете за импийчмънт, които Танедар цитира, той обвинява държавния глава във възпрепятстване на правосъдието, злоупотреба с власт, узурпиране на власт, подкупи и корупция. Най-вече той говори за укрепването на властта и личните финанси на президента.
I have introduced articles of impeachment against President Trump.
— Congressman Shri Thanedar (@RepShriThanedar) April 28, 2025
When Trump ignores the Constitution, Congress, and the courts, he is not “fighting for America.”
He is tearing it down and endangering our democracy. pic.twitter.com/40iBTZKjkC
Защо демократите искат импийчмънт?
По-специално, Танедар обвини Тръмп, че незаконно е намалил финансирането на някои правителствени агенции чрез Департамента за правителствена ефективност (DOGE), оглавяван от Илон Мъск, като това е станало без разрешението на Конгреса: USAID е вече в историята: Държавният департамент на САЩ дръпна щепсела.
Друга причина за импийчмънт е агресивната политика с митата - безпрецедентните тарифи се отразиха доста негативно на международната икономика.
Конгресменът посочва и натиска на Тръмп над журналисти и нарушаването на Първата поправка на Конституцията на САЩ, която гарантира свободата на словото.
Той говори за подкупи и намеса в работата на съдебната система, както и за незаконно събиране на лична информация на гражданите.
Още: Тръмп обяви, че "спасява" Украйна: "Тази нация скоро ще бъде смазана"
„Член седми е тиранична злоупотреба с власт. Тръмп се опитва да концентрира неограничена власт и да унищожи конституционните ограничения на президентството. В нашата страна имаме президенти, а не крале. Това е престъпление, което подлежи на импийчмънт“, заяви Танедар.
„Доналд Тръмп неведнъж е показвал, че не е годен да изпълнява функциите на президент и представлява ясна и настояща опасност за Конституцията и демокрацията на нашата страна. Неговите незаконни действия подкопаха правосъдната система, нарушиха разделението на властите и поставиха личната власт и личния интерес над обществената служба. Не можем да чакаме да бъдат нанесени още щети. Конгресът трябва да действа", заяви конгресменът, който инициира искането за импийчмънт.
Снимка: Getty Images
„Тук не става въпрос за принадлежност към дадена партия. Става въпрос за защита на нашата демокрация и гарантиране, че никой, дори президентът, не е над закона“, каза Танедар в изявлението си.
Още: Обрат на изборите в Канада. Новият стар премиер: "Тръмп, никога няма да ни притежаваш" (ВИДЕО)
Какви са шансовете за успех?
Искането почти сигурно няма да бъде прието, особено при положение че републиканците контролират и Камарата на представителите, и Сената - т.е. двете камари на Конгреса.
Лидерът на малцинството в Камарата на представителите Хаким Джефрис заяви на пресконференция в понеделник, цитиран от Axios: „Не съм оценявал членовете. Дори не съм имал възможност да разговарям с него (Танедар - бел. ред.) по този въпрос“.
От Белия дом не са коментирали официално.
Още призиви за импийчмънт
По-рано през април конгресменът демократ от Тексас Ал Грийн заяви, че ще внесе членове за импийчмънт срещу Тръмп в рамките на следващите 30 дни, като добави, че настоящият президент „не заслужава да бъде на този пост“.
Демократът Илхан Омар от Минесота пък повдигна въпроса за импийчмънт на министъра на отбраната Пийт Хегсет, съветника по националната сигурност Майк Уолц и директора на националното разузнаване Тулси Габард заради скандала с изтеклите секретни военни планове срещу хутите.
Кой е Шри Танедар?
Снимка: Шри Танедар, Getty Images
Шри Танедар е индийско-американски политик, бизнесмен и автор. Роден е на 22 февруари 1955 г. в Белгаум и израства в семейство от средната класа, а като тийнейджър работи, за да издържа семейството си. Има магистърска степен от Университета в Мумбай и докторска степен по полимерна химия от Университета в Акрън, Охайо. През 1979 г. се премества в САЩ, а през 1988 г. става американски гражданин.
Танедар изгражда успешна кариера в областта на химическите изпитвания и фармацевтиката. През 1991 г. той купува Chemir Analytical Services за 75 000 долара, като до 2005 г. увеличава приходите си до 16 млн. долара. Придобива и Azopharma, която се разраства бързо, но фалира по време на рецесията през 2008 г. Две години по-късно основава Avomeen Analytical Services, като през 2016 г. продава мажоритарния си дял и споделя 1,5 млн. долара със служителите. Три пъти е обявяван за „Предприемач на годината“ на Ernst & Young.
Танедар е демократ и от 2023 г. е представител на Мичиган. През 2018 г. се кандидатира за губернатор на щата, но губи в първичните избори на демократите.
Написал е две автобиографии - на маратхи и на английски език ("Синият куфар").
Още: Доказано: Тръмп е излъгал за ключов разговор със Си Дзинпин