"Глупак в чужбина": Кой е човекът на Тръмп, който трябва да уреди мира в Украйна?

29 април 2025, 07:30 часа • 2475 | прочитания

Американският милиардер и инвеститор в недвижими имоти Стив Уиткоф получи трудната задача да донесе мир в Украйна и Близкия изток, пише Financial Times. Елисейският дворец, 303-годишната резиденция на френските крале, е перлата на неокласическата европейска архитектура. Веднъж попаднал вътре, Стив Уиткоф е дълбоко поразен от това колко подобни са интериорите на друга сграда отвъд Атлантика. "Знаете ли за какво ми напомня това? Салоните в Мар-а-Лаго, резиденцията на президента Тръмп", възхитено казва Стив Уиткоф. "Там той сам проектира всичко, като истински архитект и дизайнер". 

Дипломатите, насядали около масата, едва сдържаха смеха си, когато чуха подобни сравнения. Но само една такава фраза е достатъчна, за да разберете колко близки са Тръмп и Уиткоф. Двамата мъже са живели живота си в напрегнатата атмосфера на бизнеса с недвижими имоти в Ню Йорк. Те са приятели от няколко десетилетия. 

Сега, за истинска изненада на наблюдателите във Вашингтон и извън него, мъжкото приятелство между двамата бизнес лидери се превърна в нещо повече: то стана двигателят на цялата американска дипломация. Още: САЩ махат първи важни санкции срещу Русия? Рубио реагира бурно

Кой е Уиткоф и фен ли е на Путин?

Доналд Тръмп обаче изненада всички. Той назначи Уиткоф, човек без дипломатическо обучение или опит в правителството, за свой специален пратеник в Близкия изток. Оттогава неговите отговорности само се увеличиха: Белият дом му възложи да разреши руско-украинския военен конфликт и да ограничи ядрената програма на Иран.

Критиците описват Уиткоф като "глупак в чужбина" (препратка към едноименната творба на Марк Твен - бел. прев.), а също и като неопитен и неграмотен дипломат. Феновете му нежно отбелязват, че Стив е "малко надценен в своя опит". В отговор на дискусията, синът на настоящия президент, Доналд Тръмп-младши, каза: "Така наречените "експерти" по външна политика доказаха през последните 20 години чрез грандиозните си провали, че са негодни за тази работа. Стив е роден победител с повече талант, смелост и здрав разум от всичките му критици взети заедно."

Миналия петък Уиткоф отлетя за Москва за среща с руския президент Владимир Путин. По-рано екипът на Тръмп предизвика вълнение в Киев, като в редица медии излезе план за прекратяване на войната, според който Съединените щати ще признаят Крим за руски, и оставят голяма част от Източна Украйна под контрола на Москва. Още: "Украйна ще защитава своите принципни позиции": Какво се случи на срещата в Лондон?

"Проектът е открито проруски", каза Стивън Пайфър, бивш посланик на САЩ в Украйна, а сега сътрудник в Центъра за международна сигурност и сътрудничество към Станфордския университет. Според него Уиткоф е "паднал в капан", добавяйки: "Относително невеж по въпросите, той възприе всичко, което много очарователният Владимир Путин му каза".

Киев и неговите съюзници отдавна подозират Стив Уиткоф в проруски симпатии. Те посочват противоречиво интервю, което той даде през март. В разговора специалният пратеник на Тръмп нарече президента Путин "супер умен" и добави, че "преобладаващото мнозинство" от украинците в контролираните от Русия региони "искат да останат под контрола на Москва" - Още: Путин печели от Тръмп с приятел на президента на САЩ от руски произход

Близки до спецпратеника отричат да е бил измамен. "Той ясно разбира кой е Путин", казва дългогодишен съветник на Тръмп, който познава Уиткоф от години. "Ако преговаряме и аз публично те нападам непрекъснато, ще сключиш ли сделка с мен? Разбира се, че не."

Роден в Бронкс през 1957 г. в еврейско семейство, Уиткоф започва юридическата си кариера в адвокатската кантора за недвижими имоти Dreyer & Traub и по-късно се издига до инвеститор и предприемач.

За първи път той се срещна с бъдещия президент в магазин за деликатеси в Ню Йорк през 1986 г., когато двамата започват да работят по сделка заедно. Уиткоф е силно впечатлен от американския магнат. "Казах си: „Е, Боже, искам да бъда като него, не искам да бъда адвокат, не искам да бъда чиновник, искам да бъда такъв човек", споделя Уиткоф. Още: Нови очаквания: Какво цели втората среща на Уиткоф с руските власти

До края на 90-те години Стив Уиткоф реализира всичките си съкровени мечти. Той, подобно на своя идол Доналд Тръмп, създаде своя собствена империя за недвижими имоти, която включва офисите Woolworth Building в Ню Йорк и по няколко имота в Чикаго, Далас и Филаделфия.

Междувременно приятелството между двамата мъже само се засилва. Уиткоф говори публично за емоционалната подкрепа, която Тръмп му оказал, след като 22-годишният му син Андрю почина от свръхдоза оксикодон през 2011 г. Бъдещият специален пратеник се отплати на главата на Белия дом в натура. Той е част от малка група сътрудници, които останаха верни на бившия президент след бунтовете на 6 януари 2021 г. в Капитолия и не се страхуваха да се говори за това.

Подобна лоялност беше възнаградена, когато Тръмп се върна за втори мандат и го назначи за специален пратеник, роля, която Уиткоф веднага пое. Неговото присъствие се оказа решаващо в преговорите за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас" през януари 2025 г., но още по-голям успех очакваше американеца по време на посещението му в Москва. Резултатът от тази среща е освобождаването на американския гражданин Марк Фогел при размяна на затворници. Още: Може да запази някои региони, но не всички: Уиткоф за преговорите за мир с Русия

Наблюдатели твърдят, че безусловното доверие на Тръмп и достъпът до най-близкото обкръжение на американския лидер дават на Уиткоф политическо влияние, каквото никой от неговите предшественици не е имал. "Стив не прави нищо за себе си, това му помага много", каза служител на Белия дом. Специалният пратеник е отказал заплата и лети на всички дипломатически срещи със собствения си бизнес самолет. 

Експерти по външна политика казват, че постиженията му досега са минимални. Прекратяването на огъня в Газа, за което той помогна през зимата, се разпадна през март. Засега няма и признаци за прекратяване на огъня в Украйна, пише още Financial Times.

Но поддръжниците на Уиткоф твърдят, че най-големият му принос са предстоящите промени в една политическа система, която има остра нужда от нови подходи.

"Може да се каже, че човекът дойде отвън, той знае как да се държи в преговори, знае как да сключва сделки. Ако нашият външнополитически елит има нужда от ритник в задника, така че най-накрая да се раздвижи, мисля, че това не е лошо", оцени работата на Уиткоф един от съветниците на Доналд Тръмп. Още: Зеленски прати по дяволите пратеник на Тръмп. Путин е 20 пъти по-голям, а не може без Ким Чен Ун (ОБЗОР - ВИДЕО)

Автор: Гай Чазан

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес