Премиерът Тереза Мей тръгна на "ужасна" обиколка на страната в четвъртък, след като Великобритания стартира едногодишното обратно броене до Brexit, търсейки единството на Обединеното кралство с наближаване напускането на ЕС. Това пише в свой анализ агенция France Presse, цитирана от БГНЕС.
Мей ще посети Шотландия, Англия, Северна Ирландия и Уелс по време на еднодневната си обиколка с цел да осигури подкрепата за правителствената стратегия за Brexit 12 месеца преди Британия да напусне ЕС на 29 март следващата година.
Излизането от Съюза остава една изнервяща тема във Великобритания, където бившият министър-председател Тони Блеър влага усилия за втори референдум като възможност за измъкване. "Днес, една година преди Великобритания да напусне ЕС и да започне да очертава нов курс в света, посещавам всичките четири народа на съюза, за да чуя от хората в нашата страна какво означава Brexit за тях“, каза Мей преди пътуването си.
След посещение в текстилна фабрика в Айршир, югозападна Шотландия, Мей ще пътува до Нюкасъл в Североизточна Англия, за да се срещне с група родители и малки деца. Северна Ирландия ще бъде следващата ѝ спирка за среща с фермери близо до Белфаст, преди да се срещне с уелски бизнесмени в Бари. След това Мей ще се срещне с полска група на чай в Лондон за чай.
"Аз съм убедена, че когато напускаме ЕС и през следващите години ще укрепим връзките, които ни обединяват", каза Мей. „Имам пълната отговорност за защитата на почтеността на Обединеното кралство като цяло. След като възстановихме контрола над нашите закони, нашите граници и нашите пари и се възползвахме от възможностите, предоставени от Brexit, Обединеното кралство ще процъфтява като силна и обединена държава, която работи за всички, без значение дали сте гласували „Оставаме“ или „Напускаме“, коментира още британският министър-председател.
Напрежение с Лондон
Припомняме, че при разтърсващ референдум на 23 юни 2016 г. 52% от избирателите в Обединеното кралство избраха Великобритания да напусне Европейския съюз. Повечето избиратели в Англия и Уелс подкрепиха излизането, докато мнозинствата в Шотландия и Северна Ирландия искаха Великобритания да остане в ЕС.
Има напрежение между Лондон и правителствата в Единбург, Кардиф и Белфаст заради начина на водене на преговорите за Brexit от Мей. Шотландия и Уелс подкрепиха миналата седмица закони, за да гарантират, че правомощията, върнати от Брюксел, отиват в столиците им. Но Мей настоява, че децентрализираните администрации ще увеличат своите правомощия за вземане на решения в резултат на Brexit.
Друга конфликтна точка е ирландската граница, тъй като Великобритания напуска европейския единен пазар и митническия съюз. Всички страни в преговорите по Brexit искат да избягват налагането на проверки на границата с Република Ирландия. Мей се съгласи с плана на Брюксел да задържи Северна Ирландия в митническия съюз, ако не бъде намерено по-добро решение.
Предложението обаче се смята за неприемливо от пробританската и подкрепяща Brexit Демократична юнионистка партия в провинцията, която подкрепя консервативното правителство на малцинството на Мей в парламента на Обединеното кралство.
Не е твърде късно
Блеър, който беше премиер на Великобритания от 1997 до 2007 г., смята, че Brexit е огромна стратегическа грешка и е водещ защитник на избирателите. Блеър, който беше премиер на Великобритания от 1997 до 2007 г., смята, че излизането от Съюза е огромна стратегическа грешка и е водещ защитник идеята за даване на нова възможност за избор на гласоподавателите. Той заяви, че след като бъдат известни условията за излизането от ЕС, гласоподавателите трябва да имат възможност да изберат дали предпочитат членството в ЕС.
"Не е твърде късно, докато не напуснем", каза бившият лидер на лейбъристите пред BBC. "Ще поддържаме този дебат, докато не видим условията на новите отношения и тогава ще можем да решим дали тези условия са по-добри от това, което имаме сега".
Онлайн проучване на ComRes на 2019 британски пълнолетни в понеделник и във вторник, публикувано във вестник Daily Express, установи, че 35% искат втори референдум, докато 65% - не. В същото време 44% заявиха, че действията от страна на правителството по преговорите за Brexit са били "напълно объркани".
В публикация в таблоида външният министър Борис Джонсън, който беше начело на официалната кампания "Напускане“, заяви, че след една година "Великобритания ще бъде извън Европейския съюз и ще се ангажира отново с останалата част от света. Като неудържим експресен влак, ние се насочваме към Brexit и, скъпи мои приятели, не можем да пристигнем достатъчно скоро", пише той. По думите му "нашето национално пътуване извън ЕС е почти приключило - и се очаква великолепна панорама".