Определени признаци на предизборна треска вече избиват в България, но в Турция също се готвят за избори – местни. Те ще се проведат съвсем скоро – на 31 март. В свой анализ Международният институт за близкоизточни и балкански проучвания очертава политическата картина в югоизточната ни съседка.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Основен акцент в анализа е заключението, че Реджеп Ердоган и Партията на справедливостта и развитието няма от какво да се чувстват застрашени в краткосрочен период и вотът всъщност е проверка на настроенията, но това не е без значение. Резултатите в големи градове като Истанбул и Измир ще демонстрират дали доверието към Ердоган специално заради икономиката не спада. Според социлологически проучвания именно притеснението какво ще стане с икономиката е водещо сред избирателите в Турция – защото икономическият растеж е спаднал от 7,4% през 2017 година до 2% през 2019 година, а безработицата е вече 11%, но при младите т.е. между 15 и 24 години е 22%. А самата Партия на справедливостта и развитието обяви, че изборите ще определят "бъдещето на Турция и икономическия ѝ просперитет", така че колебания в по-големи градове може да отключат вътрешни противоречия в партията. Припомняме, че в Истанбул кандидатът на Ердоган е доскорошният турски премиер Бинали Йълдъръм.
Друг интересен акцент е идеята за нов политически проект, който да замести Партията на справедливостта и развитието. Става въпрос за проекта на бившата дясна ръка на Ердоган – Ахмет Давутоглу и бившия турски президент Абдуллах Гюл. Оценката на анализаторите е, че проектът може да продължи по пътя на формиране на партия само при резултати, които показват колебание в Ердоган – за да бъдат спечелени гласове, които сега отиват при него. Има обаче препъникамъни като някои идейни различия между Давутоглу и Гюл.
Що се отнася до опозицията, тя няма реален план, гласи заключението на института. Напомня се, че лидерът на Народнорепубликанската партия Кемал Кълъчдароглу е загубил вече 9 пъти избори в последните 16 години, но въпреки това не сдава поста си начело на най-голямата опозиционна сила. Сега Кълъчдароглу залага отново на слогана колко лош е Ердоган, а не какво предлага опозицията.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Самият Ердоган заложи на твърд език по отношение на републиканците в предизборната кампания: „Ако искат Кюрдистан, да отидат там – не могат да ни разделят“, заяви турският президент по адреск на прокюрдската HDP, която играе самостоятелно на тези избори и обвини Кълъчдароглу, че си сътрудничил с организаторите на преврата отпреди 3 години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)