Почти две десетилетия след като САЩ нанесоха въздушни удари срещу управляващия талибански режим в Афганистан и започнаха това, което ще се превърне в най-дългата война на Америка, твърдолинейната група е в по-силна позиция от всякога, коментира AFP.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Нашествието, последвало онези удари от 7 октомври 2001 г., бързо свали от власт екстремистите, които бяха приютили Ал Кайда, групировката, която извърши атаките от 11 септември, които убиха близо 3000 души в Америка само седмици по-рано.
Сега, 19 години от краха на бруталния им ислямистки режим, талибаните настояват за завръщане на власт, като подписаха забележителен договор за изтегляне на войски с Вашингтон през февруари и в момента провеждат мирни преговори с афганистанското правителство.
Опасяващи се, че талибаните не са се променили много от най-мрачните дни на техния режим - когато убиваха жени, обвинени в прелюбодейство, нападаха малцинствени религиозни групи и забраняваха на момичета да ходят на училище - много афганистанци се притесняват от нова ера на влияние на талибаните.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
"Спомням си режима на талибаните като кошмар. Ние се страхуваме за нашето бъдеще и бъдещето на дъщеря ми", каза живеещата в Кабул Катаюн Ахмади, 26-годишна майка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Тя си спомни, че е видяла отсечени ръце и пръсти по улиците на Кабул след ампутации за дребни престъпления съгласно стриктното прилагане на шериата от талибаните.
Нахлуването на САЩ през 2001 г. предвещаваше някои трайни подобрения за младите афганистанци - особено момичетата - и въведе конституция, гарантираща някои свободи, включително правото на образование.
Но досега в мирните преговори в Доха, започнали миналия месец, талибаните не са казали почти нищо по въпроси като правата на жените или свободата на изразяване.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Съпругът на Ахмади, Фарзад Фарнуд, на 35 години, изследовател от Афганистанския институт за стратегически изследвания, заяви, че нараства насилието на талибаните, тъй като е сключена сделка между твърдата група и Вашингтон, което показва, че бойците не са се променили.
"Това създава ли надежда за афганистанците? Не, не го прави", каза той.
Като тийнейджър е бил свидетел как талибани убиват с камъни жена, както и на публични екзекуции и бичувания на футболния стадион в Кабул. Семейството му трябвало да скрие антената на своя черно-бял телевизор на дърво, когато талибаните забранили музиката и забавленията.
"Всички постижения, които постигнахме през последните 18 години, не съществуваха в ерата на талибаните," каза той.
В изявление, публикувано във вторник, талибаните твърдят, че САЩ "арогантно отхвърлят" техните апели за дипломация през 2001 г., вместо това предприемат "брутална инвазия".
"Америка, нейните съюзници и коалиции биха били ... пощадени от позор и военни престъпления заедно с големи човешки и материални загуби", казаха те и добавиха, че приветстват възможността да въведат "суверенно ислямско правителство".
Зиа-ул-Рахман, бивш бунтовник, който се бори с чужди войски и афганистански правителствени сили в продължение на четири години, заяви пред АФП, че талибаните настояват за "създаването на ислямска система", въпреки че конституцията на страната вече дава предимство на религията.
"Нямаме проблем с момичетата да получат образование или жените да работят, но те трябва да носят хиджаб", добави той.
Участието на САЩ в Афганистан се оказа болезнено трудно за свръхдържавата, като източи над 1 трилион долара от касата си и отчете около 2400 смъртни случая във войната, която Пентагонът определи като патова ситуация.
В Доха талибаните и афганистанското правителство се борят да стигнат до общ език по редица въпроси, преди дори да могат да изготвят дневен ред, в разговори, които могат да продължат с години.
Някои американски законодатели заявиха, че ще се противопоставят на всяка сделка, която не успява да защити жените и малцинствата, но администрацията на президента Доналд Тръмп подчерта, че иска да има малко общо с резултата, който според нея ще бъде "принадлежност на Афганистан".
Джавед Ратмани, 38-годишен служител по сигурността в Кабул, заяви, че деангажирането на САЩ неизбежно ще доведе до превземането на Афганистан от талибаните.
"Това не са мирни преговори, а сделка за предаване на следващото правителство на талибаните", каза той.
"Хората са по-доволни от всичко, което имаме в момента, в сравнение с най-тъмните времена на талибаните."