Държавният секретар на САЩ Майк Помпео и девет външни министри от Централна и Източна Европа, включително българският Екатерина Захариева, нападнаха Русия в четвъртък (7 май), като денонсираха това, което те описват като „жалък опит за фалшифициране на историята“. Това пише базираният в Брюксел портал Euractiv, цитиран от агенция "Фокус".
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Министрите пуснаха съвместно изявление преди 75-тата годишнина от края на Втората световна война в памет на жертвите и „всички войници, които се биха, за да победят Нацистка Германия“.
Но те също използваха повода да припомнят, че май 1945 г. „не донесе свобода на цяла Европа“, тъй като тогавашният Съветски съюз е наложил комунистическото управление в източната ѝ част.
„Прибалтийските държави бяха незаконно окупирани и анексирани, а желязната хватка над другите пленени страни беше наложена от Съветския съюз, използвайки огромна военна сила, репресии и идеологически контрол“, отбелязват Помпео и деветте министри от източния фланг на НАТО.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
„Манипулирането на историческите събития, довели до Втората световна война и до разделението на Европа след войната, представлява жалко усилие за фалшифициране на историята“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Изявлението е публикувано от България, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и САЩ.
Припомняме, че президентът Владимир Путин и други високопоставени руски служители наскоро обвиниха Полша, че носи известна отговорност за избухването на войната - твърдение, отхвърлено от Варшава и нейните западни съюзници, като фалшив ревизионизъм.
Както пише медията, „на няколко пъти Москва се опитва да омаловажи тайния нацистко-съветски пакт от 1939 г., който беше сключен преди началото на Втората световна война, за да раздели Европа“.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
„Хибридна война“
Както пише Euractiv, „Русия също отказва да признае съветско превземане на балтийските държави Естония, Латвия и Литва в периода 1944-45 г. като окупация и никога не е предлагала извинения или компенсации".
Прибалтийските президенти също излязоха със собствено изявление в четвъртък, като оспориха историческия прочит на Москва и призоваха за „истина и справедливост“ в признаването на престъпления от комунистическата епоха и отговорността на Москва за избухването на войната.
Президентът на Естония Керсти Каджулайд заяви пред AFP, че тримата са публикували изявлението, защото „през последната година забелязахме тенденцията, Руската федерация да се опитва да преосмисли или преанализира или дори пренапише историята“.
„Не можем да го позволим. Важно е да се помни как всъщност бяха нещата“.
Нейният латвийски колега Егилс Левиц заяви, че „фалшифицирането на историята е вид хибридна война“, провеждана от Москва.
Докато 9 май се празнува като Ден на победата в Русия, за много от балтийските държави той поставя началото на десетилетия на често брутална съветска окупация, а не освобождение. Балтийското трио си възвърна независимостта от разпадащия се Съветски съюз през 1990-1991 г., преди да се присъедини към Европейския съюз и НАТО през 2004 г. и оттогава отношенията с Русия са обтегнати.
„За нас войната приключи през 1993 г., когато си отиде последният руски войник“, заяви още литовският президент Гитанас Науседа пред AFP.