Китай и Русия засилват стратегическото си сътрудничество, докато отбелязват 10-ата годишнина от мегаинициативата "Един пояс, един път". Целта му е Близкият изток, твърди японското издание Toyo Keizai.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
На 18 октомври, когато президентът на САЩ Джо Байдън пристигна в Израел, в Пекин се състоя форум на високо равнище за отбелязване на 10-годишнината от китайския мегапроект "Един пояс, един път". На групова снимка за спомен руският президент Владимир Путин стои до президента Си Дзинпин.
Последното на практика проправи пътя за завръщането на Путин на международната арена, тъй като руският президент не успя да пътува до големи събития в чужбина след началото на военната инвазия на Русия в Украйна. Освен със Си Дзинпин Путин проведе индивидуални срещи в Пекин и с лидерите на още 8 държави. Още: Путин ласкае Си Дзинпин и промотира китайската "мека сила" (ВИДЕО)
В речта си на форума Путин разкри плановете за свързване на Русия с инициативата "Един пояс, един път".
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Какъв е планът?
В допълнение към вече съществуващия морски път в Индийския океан, от следващата година Северният морски път край бреговете на Русия ще се експлоатира целогодишно. Транссибирската железопътна линия ще бъде разширена, за да включи маршрута север-юг, свързващ Северния морски път с Китай и други страни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
В навечерието на посещението на Путин в Пекин бяха възобновени взаимните безвизови групови туристически пътувания между Китай и Русия. Въпреки че Русия като цяло е предпазлива от китайската експанзия в Сибир, в светлината на новата международна среда тя очевидно е засилила решимостта си да живее в орбитата на Китай.
На карта, публикувана в края на август, Пекин показа като своя територия целия остров Голям Усури, който Китай и Русия се споразумяха да разделят поравно на източен и западен през 2004 г. В момента Русия дори не може да повдигне никакви възражения по този въпрос.
Китай обаче не е лош партньор за Русия. Си и Путин завършиха изказванията си на форума сутринта и проведоха тричасова среща на върха следобед. Беше излъчена уводната част, по време на която Си Дзинпин се обърна към Путин с „моят стар приятел“. Има ли друга страна днес, която да се отнася толкова щедро към руския президент?
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Превод: Ганчо Каменарски