Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разследване: По следите на журналистите, изгубили живота си в Турция

04 декември 2020, 18:16 часа • 5028 прочитания

Турция повдигна обвинения на заподозрени лица за убийството на саудитския журналист Джамал Кашоги през 2018 г. 

59-годишният Кашоги, колумнист на "Вашингтон пост", беше убит в саудитското консулство в Истанбул на 2 октомври 2018 г. Турция проведе свое разследване на убийството, след като не получи задоволително обяснение от Рияд.

Турция отправи сериозни обвинения към Саудитска Арабия заради убийството. Има обаче множество случаи на журналисти, турски и чуждестранни, които губят живота си при доста съмнително обстоятелства в Турция.

Андре Влтчек, роден в Русия американски журналист, беше намерен мъртъв в колата си в Истанбул през септември. Полицията третира обстоятелствата около смъртта му като „подозрителни“, пише Дейли Сабах.

Той е посещавал десетки военни зони и конфликти, включително в Ирак, Шри Ланка, Босна, Руанда и Сирия, но намира смъртта си именно в Турция.

Влтчек е автор на множество книги, включително „За западния тероризъм: от Хирошима до война с безпилотни летателни апарати“.

При съмнителни обстоятелства губи живота си и американската журналистка от ливански произход, работеща за иранската телевизия Press Серина Шим.

Тя беше убита при автомобилна катастрофа на турско-сирийската граница, но дори на държавно ниво бяха изразени подозрения, че смъртта не е инцидент.

Шим беше разкрила пред Press TV, че „хората от разузнаването са посещавали хотела, в който тя е отседнала, за да събират информация и да я следят отблизо“, казва Али Ризк, който работи за иранската телевизия.

Фаталната катастрофа, при която автомобилът на Шим, се сблъска с „тежко превозно средство“, се случи ден след като тя заяви, че турското разузнавателно ведомство я е обвинило в шпионаж и я заплашило, че ще я арестува.

По-рано тя съобщи, че бойците на Ислямска държава в Ирак и Сирия (ИДИЛ) преминават в Сирия от турската граница с камиони, носещи логото на Световната здравна организация и други неправителствени организации, което показва, че Турция подкрепя бойците и улеснява достъпът им до съсипаната от войната съседна държава.

Днес става ясно, че руски журналисти са задържани в Турция и от руското генерално консулство нямат връзка с тях. От турска страна обосноваха това с липсата на акредитации.

Турция е определена от„ Репортери без граници “като най-големия затвор за журналисти, посочи Шим преди смъртта си. Едно нещо е напълно сигурно - Турция не е най-сигурното място за критични разследващи журналисти. Могат да бъдат посочени и други примери, особено от вътрешен характер след неуспешния опит за преврат срещу лидера на страната Реджеп Ердоган, но оставям това за следващ материал.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес