Създадоха светещи бактерии, помагат за замърсяването

29 април 2025, 19:25 часа • 644 | прочитания

Изследователи от Масачузетския технологичен институт, САЩ, са "научили" модифицирани бактерии да излъчват светлина, когато открият замърсители и хранителни вещества в почвата и растенията, пише сп. "Нейчър байотекнолъджи".

Повече за технологията

Технологията дава възможност да се опрости изследването на почвата - вместо сложни анализи е достатъчно да бъдат "разпитани" местните бактерии. Техните "отговори" могат да се записват с помощта на хиперспектрални камери, монтирани на дронове или спътници. В зависимост от съдържанието на хранителни вещества или замърсители в почвата бактериите светят в различни цветове.

Още: Убийствена бактерия се завръща с бясна скорост и заплашва с нова световна здравна криза

Самите бактерии са създадени така, че да произвеждат "репортерни" молекули, които лесно могат да бъдат открити от разстояние.

В хода на изследването екипът е направил симулации на повече от 20 000 метаболита, за да избере най-ефективните молекули за светлинна сигнализация. В крайна сметка учените са се спрели на биливердин - пигмент, който придава зелен оттенък на синините, и бактериохлорофил, участващ във фотосинтезата.

Системата е демонстрирала висока ефективност - почвените проби, съдържащи целевите вещества, са излъчвали 12 пъти по-силен сигнал от контролните, и са могли да бъдат открити на разстояние до 90 метра.

Сиянието остава невидимо за човешкото око, но се регистрира от хиперспектрални камери, способни да улавят и най-незначителните промени в цвета в широк диапазон от дължини на вълните.

Още: Намериха организми, които ще ни помогнат да построим градове на Луната

"Системата може да реагира на метали, радиация, токсини или хранителни вещества в почвата, т.е. на всичко, което трябва да бъде открито", казва ръководителят на изследването Кристофър Войт.

В бъдеще технологията може да намери приложение в селското стопанство, екологията и мониторинга на замърсяването.

Наскоро ТПС предаде, че израелски учени разработват иновативна и екологично щадяща алтернатива на традиционните химически пестициди.

Източник: бТА

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Весела Софева
Весела Софева Отговорен редактор
Новините днес