Още хиляди ирански дронове може да се насочат към Украйна, тъй като руските сили продължават да ги използват за атака на бронирани превозни средства, противовъздушна отбрана, концентрации на войски и мобилна артилерия. Такива са прогнозите на американското издание National Interest.
Високопоставен служител на Пентагона не потвърди точния брой дронове Shahed 136, използвани в подкрепа на руските усилия, но даде да се разбере, че подобна инициатива не би била изненадваща. Иранските дронове „камикадзе“ са боеприпаси, които могат да атакуват от разстояние до 2500 километра.
„Знаем, че Иран е предоставил на Русия дронове за използване на бойното поле в Украйна. Въпреки че нямам нищо конкретно, което да предоставя по отношение на потенциални бъдещи доставки, не бихме се изненадали, ако това се случи“, каза представител на Пентагона пред репортери по време на брифинг.
Тези видове оръжия представляват сериозна заплаха за украинските сили, тъй като може да бъдат доста трудни за защита срещу тях. Големият брой роящи се дронове би било доста трудно да се атакуват с какъвто и да е вид кинетичен прехващач. Тези системи също работят на по-малка височина над терена и могат да бъдат изстрелвани в полеви условия в непосредствена близост. И накрая, тези видове безпилотни самолети могат също така да изпълняват мисии за наблюдение и разузнаване (ISR), което прави украинските бронирани превозни средства, формирования или артилерийски системи, уязвими за атака.
Системите за електронна война може да са най-доброто средство за защита срещу отделни дронове камикадзе, тъй като електронният сигнал може да е в състояние да заслепи, заглуши или разстрои групи от дронове. Обсегът на тези дронове също може да се окаже проблематичен и украинските сили, действащи на безопасни разстояния извън обсега на руската артилерия, може да се окажат неочаквано уязвими.
Публикация на Newsweek цитира Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна, според който неговите сили са свалили и унищожили 16 ирански дрона. Това означава, че украинците вероятно научават повече за тази въздушна заплаха и работят върху иновативни начини за противодействие.
Авторът Крис Осбърн е редактор по отбраната на National Interest. Преди това е служил в Пентагона като висококвалифициран експерт в офиса на зам.-министъра на отбраната.
Превод: Ганчо Каменарски