Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пазарът на труда в Германия се променя много динамично

02 октомври 2021, 14:46 часа • 14274 прочитания

На пръв поглед пазарът на труда в Германия се справя добре. Нивото на безработица остава ниско и дори пандемията не е оказала значително въздействие: по време на коронавирусната криза броят на безработните се е увеличил леко - от 5,0 на 5,9 процента. Повечето от работните места бяха спасени и пандемията показа, че работата от разстояние е възможен вариант, пише в своя статия Дойче веле.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Въпреки това през това десетилетие страната ще бъде изправена пред драматични промени.

И много експерти смятат, че тя не е готова за тях.

Движещите сили на трансформацията са дигитализацията и автоматизацията на процесите, както и технологичните промени, свързани с нарастването на електромобилността.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Хилмар Шнайдер, директор на Института по икономика на труда в Бон, наблюдава тази тенденция: "Дните на тежка физическа работа по същество са отминали. Ние все повече вършим умствена работа."

Простите задачи, които не изискват висока квалификация, все повече ще се поемат от роботи и компютри - или такава работа ще бъде зле платена. "И ние постигнахме голям напредък в това. Това, което може да бъде автоматизирано, вече е автоматизирано", казва той в интервю за Дойче веле.

Роботиката вече се използва широко в промишлеността и складовете. В областта на логистиката предстоят глобални промени: ако сега човек все още управлява камион, то с развитието на автономен транспорт тази нужда ще изчезне. С течение на времето шофьорите вече няма да са необходими. Същото важи и за таксиметровите услуги или Uber.

Ролан Вервибе, социолог от Университета в Потсдам, е уверен, че много работни места ще престанат да съществуват, но не само нискоквалифицираните работници трябва да се притесняват. "Дигитализацията е епохален пробив. Ще повлияе и на видовете дейности, които сега изискват добро образование", убеден е професорът. Като пример ученият посочва професията на преводач, която постепенно се заменя от такива онлайн услуги като Google Translate или DeepL. Адвокатите също могат потенциално да загубят работата си, тъй като клиентите ще могат да получат правна информация с помощта на автоматични системи и служители в банките.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

"Германия е в разгара на промените и ще ги усеща още по-силно в бъдеще", прогнозира социологът. При това страната рискува да изостане от останалите.

Пандемията от коронавирус разкри редица слабости, особено в публичната администрация. Здравните обекти често са били претоварени и са разчитали повече на факсове, отколкото на съвременни средства за комуникация, за да следят веригите на инфекциите. А в училищата цифровите умения на учениците и учителите остават много незадоволителни. Но не само дигитализацията е заплаха за работните места.

Експертите прогнозират, че развитието на електрическата мобилност ще отнеме близо 200 000 работни места в германската автомобилна индустрия през следващите четири години, тъй като производството на електрически двигатели и скоростни кутии е по-малко трудоемко. До този извод са стигнали учени от Института за икономически изследвания към Мюнхенския университет. Според по-ранни проучвания загубите на пазара на труда са дори по-големи. Същевременно ще бъдат създадени нови работни места в производството и обслужването на електромобили, повече от тези, които са изчезнали.

Нови работни места ще се открият и в други сектори на икономиката.

Според консултантската компания Deloitte до 2035 г. ще се появят около 2,1 млн. работни места за професии, които трудно могат да бъдат заменени с технологии, главно в областта на здравеопазването, образованието и обучението, както и управлението и администрацията.

Тези, които ще загубят работните си места заради цифровизацията, няма да се успокоят от това, тъй като квалификацията им често е недостатъчна за такива работни места. Проблемът се задълбочава от факта, че делът на нископлатените работни места в Германия е много висок: всеки пети работник получава минимална заплата или малко повече. В скандинавските страни, Холандия и Франция този показател е наполовина по-нисък. Изходът се вижда в повишаване на образованието. Boston Consulting Group изчислява, че само в автомобилната индустрия около 800 хил. служители скоро ще се нуждаят от нови умения. Благосъстоянието на застаряващото германско общество ще зависи и от работниците мигранти. "Това изисква нови концепции за привличане на висококвалифицирани кадри. Съществуващите днес не са достатъчни", казва Хилмар Шнайдер. И много зависи от политиците.

През 2020 г. достъпът до германския пазар на труда беше улеснен за специалисти от държави извън ЕС. Работниците вече могат да намерят работа и в Германия, ако дипломата им е призната в Германия и има предложение за работа. Разрешено е също така да пристигнете в страната за шест месеца, за да си потърсите подходяща работа. Дали трудовата миграция ще бъде улеснена още повече, ще зависи от това кой ще бъде в новата правителствена коалиция. Вероятните й членове - либералите и зелените - подкрепят модернизирането на миграционното законодателство, включително улесняването на получаването на виза за работа в Германия, както и признаването на професионалните квалификации.

По-специално, Съюзът-90/Зелените предлагат гъвкава точкова система за оценка на търсенето на чуждестранни специалисти въз основа на годишен анализ на пазара на труда и като бонус за чужденците - възможност за получаване на германско гражданство още след пет години законно пребиваване в Германия. Свободната демократическа партия (СвДП) се застъпва за въвеждане на синя карта и за работници без висше образование и за подбор на кандидатите за преместване в Германия по канадски модел.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес