Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може ли ограничението на бежанците да струва четвъртия мандат за Меркел?

09 октомври 2017, 18:10 часа • 2672 прочитания

Горна граница за годишен прием на 200 000 бежанци, която може да бъде коригирана в посока нагоре или надолу – това стои в основната на постигнатото споразумение между християндемократите (ХДС) на германския канцлер Ангела Меркел и християнсоциалистите (ХСС) от Бавария. За да се споразумеят, на ХДС и ХСС им трябваха над 10 часа разговори.

Според анализ на The Local и DPA обаче това заздравяване на коалицията между ХДС и ХСС може да струва много на Меркел в опитите ѝ да убеди „Зелените“ и Свободната демократическа партия да участват в бъдещо управление на Германия, начело на което да застане Меркел.

Основният проблем се крие в това дали границата е плаваща или е горна – най-много 200 000 бежанци годишно. Защото и "Зелените", и свободните демократи са на мнение, че не трябва да бъде поставяне своеобразна твърда квота. "Зелените" са по-крайни в позицията си – те са абсолютно твърдо против да има горна граница и виждат постигнатото споразумение между ХДС и ХСС като определяне на такава. От ХДС, неособено убедително, коментират, че споразумението не нарушава по никакъв начин правото да се търси убежище, но ХСС изразиха радост и видяха в споразумението "определяне на горна граница". Не е без значение и факта, че числото 200 000 е точно това, което искаше и за което настояваше лоидерът на ХСС Хорст Зеехофер.

"Къде е разликата? Бройката е установена по идеологически причини. Ние вярваме в основното право да търсиш убежище от преследване", написа в Twitter Симоне Петер, лидерът на "Зелените". Освен това Петер коментира, че в споразумението между ХДС и ХСС има и други елементи, които „Зелените“ не одобряват – например създаване на бежански центрове и експулсиране към "безопасни" държави по произход на бежанци, които не изпълняват критериите на Германия.

Под бежански центрове Меркел и Зеехофер разбират центрове, в които търсещите убежище да бъдат незабавно пращани, щом се отзоват на германска територия и да живеят там, докато не бъдат обработени молбите им за получаване на бежански статут. Ако молбата бъде отхвърляна, подалият я незабавно бива експулсиран в родната си държава. А относно списъка с безопасните държави – в споразумението се предлага за такива да бъдат считани Мароко, Алжир и Тунис, което не се нрави на "Зелените".

"Ще участваме в преговорите за управленска коалиция и ще изкажем опасенията си. Или препъникамъните ще бъдат изгладени, или няма – и двата варианта са възможни", заяви Петер. Тя добре осъзнава, че това споразумение няма как да бъде продадено като победа на гласоподавателите на "Зелените". Показателно е и, че бежанската асоциация Pro Asyl, която има голямо влияние сред "Зелените", разкритикува сделката между Меркел и Зеехофер.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес