Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как ще се развие енергетиката през следващите 30 години?

21 септември 2020, 08:51 часа • 2809 прочитания

Бритиш Петролиум” /BP/ представи следващата си годишна прогноза за развитието на световната енергетика. Особеността на документа, озаглавен „Energy Outlook 2020” е, че този път анализаторите на британската енергийна компания са се опитали да погледнат в бъдещето тридесет години напред - до 2050 г.

BP Energy Outlook 2020 предполага, че глобалното енергийно търсене ще се увеличи - главно поради просперитета в развиващите се страни и по-нататъшното увеличаване на ролята на електроенергията. В същото време в Европейския съюз, според прогнозата, консумацията на енергия ще намалее и то значително. Авторите обясняват това преди всичко с амбициозните планове на ЕС за подобряване на енергийната ефективност на сградите и индустриалните предприятия. Това противоречи на различни руски прогнози за растеж в търсенето на енергийни ресурси в Европа, които по-специално се опитват да обосноват необходимостта от газопроводите „Северен поток 2“ и „Турски поток“.

Светът пое курс за намаляване на емисиите на CO2 в атмосферата, специалистите на BP не се съмняват в това и следователно чакат фундаментални промени в глобалната енергийна система. Ролята на изкопаемите въглеводородни енергийни носители в процеса на декарбонизация в целия свят ще намалее в полза на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Именно този сегмент в енергийния пазар ще расте с най-бързите темпове на планетата през следващите 30 години.

И при трите сценария в доклада дялът на ВЕИ в структурата на потреблението на първична енергия неизменно ще бъде най-високият на планетата в Европейския съюз. Този дял може да достигне съответно 39%, 58% или 63% до 2050 г, като най-голямо значение в ЕС ще има вятърната енергия.

На световния петролен пазар BP прогнозира не толкова „края на ерата на растеж на търсенето на петрол“, както се изрази ТАСС, а „спад в търсенето на петрол през следващите 30 години“. Мащабът и скоростта на този спад до голяма степен ще зависят от темповете на подобрения на енергийната ефективност в автомобилния транспорт и неговата електрификация, с други думи, от прехода към електрически превозни средства. Прогнозите са, че използването на петрол в транспортния сектор ще достигне своя връх между 2020-та и 2030-та година.

Ключовата роля в съдбата на търговията с петрол ще зависи от държавните политики на планетата. Колкото повече те стимулират намаляването на емисиите на CO2 в атмосферата, толкова по-бързо ще падне стойността на този енергоносител. BP, която все повече се превръща от петролна компания в енергийна фирма с акцент върху възобновяемите енергийни източници, смята, че глобалното търсене на петрол може да спадне с 10%, 55% и дори 80% през следващите три десетилетия. Първите два сценария предполагат, че след пандемията на COVID-19 търсенето никога няма да се върне на нивата през 2019 г.

Ако говорим само за Европейския съюз, то прогнозите се основават на факта, че пикът на потребление на петрол в ЕС вече е преминат. Трябва да се има предвид, че например в Германия около една четвърт от обема на вноса на суров нефт се осигурява от руската държавна компания "Роснефт", която също притежава дялове в три големи петролни рафинерии в Германия.

Експертите от BP не се съмняват, че въглищата нямат бъдеще в европейския енергиен сектор, особено след като все повече страни определят конкретна крайна дата за използването им.

Електроцентралите, работещи с въглища, нямат голямо бъдеще: прекалено много замърсяват околната среда.

В същото време BP прогнозира нарастващата роля на екологично чистия водород в глобалния и европейския енергиен сектор. Европейският съюз ще стане третият по големина потребител на H2 след три десетилетия след Китай и САЩ.

* Инфо: Дойче Веле, БГНЕС.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес