Войната в Украйна за момента не се развива така, че да ѝ се вижда краят, а още по-малко изглежда, че украинците ще постигнат това, което техният президент Володимир Зеленски неведнъж обяви за приоритет номер едно – връщане на границите с Русия във вида отпреди 24 февруари, 2022 година.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Как Украйна може да започне обрат във войната? Погледите на всички експерти, а и не само, са насочени към Херсон. Защото Зеленски вече нареди на щаба на украинската армия да измисли план за освобождението му. Точно там, в този регион, се намира най-голямата АЕЦ в Европа – Запорожката, която е под руски контрол.
Как да стане?
The artillery of the 53rd Separate Mechanized Brigade did an outstanding job. 🔥 pic.twitter.com/t1AZFKGD57
— ТРУХА⚡️English (@TpyxaNews) July 20, 2022
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Изглежда украинската армия вече почна да действа решително за освобождението на Херсон. Подсказка за това са ударите срещу Антоновския мост. Точно той е ключов за задържането на Херсон, защото е де факто единственият път, по който бързо може да бъдат прехвърляни или изтегляни военни части и оръжие.
Каква би следвало да е стратегията на украинската армия за освобождението на Херсон? В пространен анализ Kyiv Independent разглежда въпроса, но накратко решението, което представя, е едно. А именно – ефективна пълна обсада на Херсон, която да издържи достатъчно дълго, за да се предадат защитаващите го руски части. Обсадата трябва да бъде така организирана, че да издържи и на евентуални външни атаки – т.е. руски подкрепления, които да я разбият.
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Според украинските оценки, в Херсонска област има поне 10 руски батальонно-тактически групи, които трябва да бранят фронтова линия от 200 километра. За сравнение, в Донбас са около 50. Съответно, в Украйна именно Херсонска област изглежда мястото, където числеността на руската армия е най-малка. И изглежда руснаците мобилизират както могат жители на Донбас в защита на Херсон – т.е. войници, които нямат опит и подготовка.
"Това, което руснаците могат да направят, е да усилят защитните си позиции в определени точки. Те не могат да укрепят цялата фронтова линия в Херсон. В много случаи те няма да могат да координират защитата им и украинците ще имат шанс да ги атакуват и обезвреждат една по една", твърди Кирил Михайлов, член на неправителствената организация Conflict Intelligence Team.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Извън Антоновския мост, има още две ключови инфраструктурни цели за украинската армия, ако иска да проведе успешна атака. Първо, магистрала M14/P47, която свързва Херсон с Нова Каховка. В Нова Каховка се намира една от ключовите руски бази за логистика и разпределение на оръжия – именно затова вече имаше няколко украински удара там, включително с HIMARS. А преди около денонощие там беше свален руски самолет Су-35. Ако магистралата бъде поставена под украински контрол, руснаците няма да има как да минават през река Днепър.
Downed russian Su-35 pic.twitter.com/f5clklA7OX
— ТРУХА⚡️English (@TpyxaNews) July 19, 2022
Другата важна цел е ВЕЦ Нова Каховка. Той е на 55 километра източно от Херсон, като язовирът там може да служи за мост. Освен това, трябва да бъде спрян и жп пътят през Антоновския мост.
Отрязването на всички тези логистични точки ще значи, че блокадата на Херсон ще бъде ефективна – защото река Днепър служи като естествена преграда при Херсон и няма път за излизане.
Превръщане на западното оръжие в предимство на фронта – логистичен кошмар за Украйна
С оглед развитието на войната, много важен въпрос е как украинците използват западното оръжие. Съгласно статия на The Wall Street Journal, този въпрос се превръща в логистичен кошмар.
Защо? Основната причина е, че често оръжията идват разглобени на части. Отделно, следва да има обучение как се работи със съответното оръжие – особено тежки оръжия, от които украинците имат най-много нужда.
Многото различни доставки предизвикват и затруднения с боеприпасите – би трябвало натовският стандарт да важи за всички, но това не е точно така, когато на едно място имаш американски, френски, германски и дори полски самоходни гаубици например. Изрично това затруднение е отбелязано в доклад на мозъчния тръст Royal United Services Institute, който е провеждал интервюта с украински военни. Натовският стандарт всъщност не е единен модел, а рамка на общи военни стандарти, но всеки член на Алианса сам избира кой или кои стандарти да следва, включително за оръжието. Красноречив пример – едно е да оправяш оръжие от съветско време, "с чук, гаечен ключ и молитва", съвсем друго западно оръжие, където правиш компютърна диагностика.
Всяка оръжейна система има различни резервни части и изисквания за поддръжка, различни механизми за товарене. Дори калибърът може да е различен. Има различни изисквания за обучение за работа и поддръжка на системите и различни вериги за доставка на части. Пример е германската самоходна гаубица PzH 2000 – тя има много специфични изисквания за зареждане на боеприпаси. Отделно, тя тежи 57 тона – повече от съветските еквиваленти, което е предизвикателство откъде да минава, защото може някой мост да не издържи тежестта ѝ.
Развръзката на войната в Украйна: Целите на Русия и Украйна за победа