Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Хартиени войски". Какво е сегашното състояние на украинските части за териториална отбрана?

09 април 2021, 10:30 часа • 6079 прочитания

Министерството на отбраната на Украйна обяви провеждането на учебен лагер за подразделенията на териториалната отбрана в южните райони, съобщи украинското издание „Страна”. Основните цели на тренировъчния лагер се наричат подобряване на уменията и способностите на командирите и щабовете в управлението на подразделения, както и подобряване на уменията на военнослужещите при изпълнение на задачи в реални условия.

Съобщението е публикувано във Facebook на 6 април и е свързано както с изострянето на ситуацията в Донбас, така и с концентрацията на руски войски по границите на Украйна.

Напоследък много се говори за териториална отбрана. Голямо внимание му се обръща във военната доктрина на Украйна, а в края на миналата година дори беше обсъден активно специален законопроект.

На теория терористичната отбрана трябва да се осъществи бързо от мобилизиран резерв на въоръжените сили на Украйна в случай на война и да води активни бойни действия в техните региони в случай на вражеско нашествие.

"Страна" разговаря с представители на териториалните поделения и разбира какво всъщност представляват подразделенията на териториалната отбрана на Украйна.

Отбранителните батальони са създадени през 2014 г. - малко след избухването на войната в Донбас. Тогава украинската армия беше напълно неподготвена за война, което се прояви в първите етапи на АТО (антитерористична операция). Следователно териториалните батальони (тербати) първоначално се възприемаха като спомагателна сила, предназначена да запълни пропуските в защитата на стратегическите обекти в тила.

Първоначално се планира създаването на 27 батальона - по един във всеки регион. Също така в Генералния щаб има идея за формирането на тербати от доброволци, готови да бъдат въоръжени, в случай че войната се разпространи от Донбас в останалата част от Украйна. След кратко време обаче украинските генерали и правителството осъзнават, че няма да е възможно да се сформират доброволци от тербатите. Повечето от идеологически мотивираните бойци отиват при добробатите (доброволчески батальони), а много „активисти на Майдан” предпочитат да „се бият” в тила с предприемачи, които са готови да платят за спокойствие.

Следователно по-голямата част от батальоните за терзащита започнаха да бъдат осигурени с мобилизирани граждани.

Също така скоро батальоните на териториалната отбрана започват да запушват дупки в АТО, тъй като има остър недостиг на бойци в бойните части на Въоръжените сили на Украйна на фронта.

Практиката за използване на батальони във военни действия обаче се оказва, да кажем, двусмислена. Историята на тербат „Прикарпатия“, сформиран в Ивано-Франковск, гърми из цялата страна. Той просто избяга от позициите си в началото на офанзивата на врага край Иловайск, оголвайки тила на украинската група сили. „Прикарпатци“ е спрян чак в района на Кировоград.

„Седим в хеликоптер - командирът на Сухопътните войски, аз и първият ми заместник - летим до Кировоград, Знаменка. Оставяме хеликоптера в полето, отиваме към група бойци. Те блокираха пътя - срам ме е да кажа как изглеждаха,като китайска квантунска армия: един пиян, бос, въоръжен до зъби, с боен комплект гранати на колана, насочи РПГ към хеликоптера и старши лейтенант Прочук, към когото предявихме подозрения и даде команда за стрелба” - разказва през есента на 2014 г. тогавашният главен военен прокурор Анатолий Матиос.

Впоследствие в различни официални доклади за причините за поражението на украинските войски край Иловайск почти основната отговорност бе стоварена на „Прикарпатия“. И в началото на 2015 г. батальонът беше разформирован.

Центрове за набиране на резервисти

Тербатите също са участвали в битките край Дебалцево в началото на 2015 г., но тогава министерството и Генералният щаб са намерили за неуместно да ги използват на фронта. Батальоните за териториална отбрана са изтеглени от АТО.

Сега тербатите са кадрови центрове за обучение на резервисти, които преминават ежегодно обучение. Тоест инструктори - офицери и сержанти - постоянно служат като част от постоянния персонал на тербатите. При тербатите събирането на резервисти е поставено на конвейер, който доставя партиди за период от две седмици до месец. Освен това резервистите не са само частни лица. Сред тях има много офицери от запаса. Основната задача на инструкторите е да обучават резервистите по военни специалности, които са необходими за конвенционалните мотопехотни части.

Източници на "Страна" в Генералния щаб заявяват, че теоретично в батальоните за териториална отбрана могат да бъдат поставени под оръжие до 90 хиляди души. Между другото, регионалните военно-регистрационни бюра, които сега се наричат "центрове за вербовка", отговарят за формирането на батальоните за териториална отбрана. Според разпоредбите за териториалните сили за отбрана те трябва да бъдат снабдени с цивилни доброволци: офицери, сержанти и резервни войници. От последните се изисква от време на време да преминават през тренировъчни лагери, а не само през образователни.

Тоест по заповед резервистите трябва да са готови по всяко време, при повикване от военната регистрация, да се явят в батальона, към който са назначени. И да служат там, където е наредено, като охраняват стратегически обекти в тила и подсилват граничните войски.

Но на практика това не е съвсем така. Инструкторът в териториалната отбранителна единица в Одеска област Владимир К. заявява, че е практически невъзможно да се събере пълноценен батальон в случай на война.

„Списъците на личния състав в нашия батальон са изцяло попълнени. Но това е теория. Всъщност е много трудно да се повикат резервисти дори за преквалификация. Тоест в списъка има почти петстотин резервисти и те редовно преминават през тренировъчни лагери. Но всъщност има много малко желаещи да преминат през тренировъчния лагер. Един има коронавирус и той носи сертификат, другият има някаква друга причина. Третият просто не отговаря на телефонни обаждания или дори просто блокира номерата на военната регистрация. Но във военно-регистрационните служби има план за преминаване на учебни сесии за резервисти на военните части. Следователно военните регистрационни служби са трудни. Същите резервисти ходят на тренировъчни лагери три или четири пъти годишно. Наричаме такива хора „планинци". Като Дънкан Маклауд, вечни бойци. Понякога ги наричаме „партизани" по стария начин. За работа им се плаща средна заплата. Такива "партизани" просто се правят на обучени. Има, разбира се, изключения, но те обикновено не влияят на времето“ - казва офицер от териториалната отбрана.

Офицерът от бригадата за териториална отбрана в района на Николаев Ю. е сигурен, че неговото подразделение съществува само в докладите на военните регистрационни служби.

"Отделите за териториална отбрана са" хартиени "войски. Никой от цивилните не иска да обикаля полигона с картечница. Излизаме от ситуацията само за сметка на идеологически резервисти, които вече са воювали. Но има много малко дори и сред тях, които казват, че вече са се отказали. Например, аз съм вписан във вашия резерв - и това е достатъчно. И няма да ви е достатъчно, за да ги съберете, нашите части остават леко въоръжени спомагателни части, които са предназначени само за защита на тилови съоръжения. Те все още са неподходящи за война. На първо място, учебни центрове за бойна подготовка. Ако избухне война, тогава само тези, които вече са воювали в АТО ще се присъединят към редиците на териториалната отбрана. Генералният щаб и командването на териториалната отбрана, разбира се, мислят по различен начин. Докладите за преминаването на тренировъчния лагер включват стотици и хиляди войници. Но това е измислица на бюрократи от военните регистрационни бюра" - оплаква се военният.

Впрочем снабдяването на силите за териториална отбрана все още е много оскъдно. Офицерите от териториалните бригади и батальони казват, че техните части са снабдени с неизправна техника. И дори стрелковото оръжие очевидно носи следи от повреди и ремонти.

Превод: Ганчо Каменарски

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес