Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Германски учени: Чака ни втора, по-унищожителна вълна на COVID-19

22 април 2020, 16:00 часа • 7540 прочитания

Очаква ни втора, много по-унищожителна вълна на епидемията от коронавирус, предупреждават германски учени и апелират в никакъв случай да не се избързва със смекчаване на ограничителните мерки.

"Същото беше и с испанския грип."

Вирусологът от берлинската клиника "Шарите" Кристиан Дростен твърди, че тази опасност е съвсем реална и дава за пример испанския грип, разразил се през 1918 в края на Първата световна война. И тази епидемия плъзва първоначално само на отделни места, после, през летните месеци, отслабва, включително и поради въведените карантинни мерки, но продължава да тлее под повърхността. Така се стига до втората вълна на епидемията, която отнася повечето от десетките милиони жертви.

Твърде рано е за оптимизъм в кризата с коронавируса, предупреждават вирусологът Дростен и епидемиологът Михаел Майер-Херман. Според тях, втората вълна на епидемията може да се окаже много по-унищожителна от първата.

"Втората вълна може да развие неочаквана мощ"

Германските учени предупреждават, че ако ограниченията, въведени заради коронавируса, бъдат облекчени прекалено рано, има голяма вероятност от втора вълна на епидемията. И тази втора вълна може да развие неочаквана мощ.

В интервю за "Der Tagesspiegel" Майер-Херман обяснява, че при коефициент на репродукция 1 - т.е., когато един болен заразява само един човек, за създаването на т.нар. групов/стаден имунитет биха били необходими цели 25 години. Ясно е, че подобно нещо е неприемливо. Още повече, че в момента все още няма ваксина. Затова ученият пледира за поддържането на строги ограничителни мерки, с които вирусът да бъде "пресушен". Това означава да се поддържа коефициент на репродукция от 0,2 или 0,3. В противен случай, твърди Майер-Херман, ще трябва да живеем с ограниченията още дълго време.

"В момента, в който разхлабването на ограничителните мерки надмине определена граница, отново ще се сблъскаме със силно разрастване на заразяванията", предрича епидемиологът. В този случай, според него, ще се повторят ситуации като тези в Италия или Ню Йорк и тогава по принуда отново ще се стигне до пълна парализа на обществения живот.

Вирусологът Кристиан Дростен също се опасява, че разхлабването на мерките в Германия може да доведе до драстично увеличаване на броя на заразените. В Twitter Дростен написа, че при коефициент на репродукция 1 вирусът не изчезва, а продължава да тлее незабелязано под похлупака на ограничителните мерки.

Пред "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ученият казва, че броят на заразените, които се лекуват в берлинската болница "Шарите", от седмици насам нараства, а интензивните отделения постепенно стават все по-пълни. "Това развитие буди загриженост", казва вирусологът и предупреждава, че ако коефициентът на репродукция отново се вдигне над 1, епидемията може да се разрази с нова и много по-унищожителна сила.

"Това не са някакви спекулации"

Списание "Focus" цитира и тези думи на Дростен: "Това са развития, до които ще се стигне почти неизбежно. Това не са някакви спекулации. Наистина очаквам да се стигне дотам". При такова стечение на обстоятелствата болниците в Германия могат да се окажат силно претоварени. "Толкова претоварени, колкото сега не можем да си представим", добавя Дростен.

В момента в Германия има регистрирани 148 453 случая на коронавирус, от които 95 200 са оздравели, а 5086 са починали. От активните случаи 94% са с леки симптоми, 2889 души обаче са в болница. Иначе за 21 април има потвърдени 1388 разболели се и 224 смъртни случая, което е леко увеличение, но не и значима промяна на кривата на заболяването.

* Източник: Дойче Веле

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес