Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Франция и Холандия са против влизането на Македония в ЕС

19 март 2019, 11:40 часа • 2948 прочитания

Франция, Нидерландия и други западноевропейски страни се противопоставят на процеса на присъединяване на Мекедония към ЕС.

Това заяви пред МИА унгарският външен министър Петер Сиярто след среща с македонския си колега Никола Димитров и вицепремиера по европейските въпроси на Македония Буяр Османи, пише електронното издание на вестник „Вечер“.

Попитан дали Париж и Хага продължават да се противопоставят на започването на преговори, Сиярто отговори: „Да, има голяма съпротива от западноевропейските приятели, те не са толкова чувствителни, тъй като са отдалечени от региона“.

Най-силна подкрепа е дошла от Източноевропейските страни, Италия и Ирландия.

Унгария смята, че решението за започване на преговори с Македония трябва да бъде взето през юни, а освен това Будапеща е изпратила в течение на февруари „свой опитен дипломат да работи в македонското министерство на външните работи“. Той е там, за да помага в процедурата на интеграцията, както и да помага на Северна Македония да ускори процеса.

Холандия подчертава, че ще оценява строго и справедливо. Външният министър Стеф Блок посочи, че неговата страна е фокусирана върху прилагането и изпълнението на реформите в Македония.

„Важно е Македония да продължи да напредва, Холандия е строга и справедлива по отношение на прилагането на условията и смятаме, че е най-важно Македония да покаже видими резултати, особено в борбата срещу корупцията и организираната престъпност.

Признаваме за важно постижение разрешаването на спора за името, но това не прави по-малко нужно показването на напредък в другите области“, заяви Блок.

Освен приемането на реформите, страните-членки искат да видят и прилагането им, припомни белгийският министър Дидие Рейндерс.

„Най-важно за нас ще бъде да видим доклада на Европейската комисия и да проверим дали има напредък. Спорът за името беше един вид предварително условие, което бе изпълнено забележително, но сега искаме да се приемат законите, а след това да се приложат и знаем, че прилагането винаги е най-сложната част“, заяви Рейндерс.

За Белгия е от първостепенно значение всяка страна да бъде оценена според собствените си заслуги и да няма „пакети от държави“. Тази страна обаче не е сред най-скептичните страни като Франция и Холандия и вярва, че вратите остават отворени както за НАТО, така и за ЕС.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес