Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейският парламент на прага на вота: Как работи институцията и какво я очаква?

15 януари 2019, 12:30 часа • 6792 прочитания

Европейският парламент (EП) е законодателният орган на Eвропейския съюз (EС). Евродепутатите се избират директно от гласоподавателите в ЕС на всеки 5 години. Последните избори бяха през май 2014 г. А сега предстои нов вот в контекста на Brexit, миграцията и все по-засилващите се предизвикателства пред устойчивостта на ЕС сред отделните страни членки.

Очаква се между 23 и 26 май 2019 г. 500-те милиона европейци да упражнят правото си на глас и да изберат следващите депутати. След определени процедури ще бъде съставена и новата Европейска комисия (EК), чийто мандат съвпада с този на парламента.

Ако Великобритания напусне Съюза, броят на депутатите в Европарламента ще се промени. Нито една друга страна членка обаче няма да загуби места в ЕП, а с което и представителство във върховния законодателен орган. Така от 751 депутати в началото на мандата на настоящия парламент след изборите през 2014 г., броят им може да падне до 705, ако Брюксел и Лондон се разделят.

Основан през 1952 г. като Общо събрание на Европейската общност за въглища и стомана, а през 1962 г. - като Европейски парламент, днес институцията е разделена в три местоположения - Брюксел (Белгия), Страсбург (Франция) и Люксембург. Очаквано, по-голямата част от чисто политическата дейност на парламента се извършва в Брюксел, а за да стане още по-сложно - сериозен обем от административни задачи е поверен на седалището в Люксембург. В Страсбург пък основно се провеждат пленарните сесии, на които депутатите гласуват окончателно предложено законодателство или изменения към него.

Какво точно прави ЕП?

С трите си подразделения, институцията има и три основни роли - законодателна, надзорна и бюджетна.

Парламентът приема законите на ЕС, заедно със Съвета на ЕС, въз основа на предложенията на Европейската комисия. Освен това институцията взема решения относно международни споразумения и изисква понякога законодателни инициативи от ЕК.

Депутатите имат пълните правомощия относно избора на председател на Комисията и одобряване на състава ѝ като орган на ЕС. Парламентът може също така да освободи Комисията, като гласува вот на недоверие, който задължава ЕК да подаде оставка. Депутатите също така се стараят да бъдат близо до гражданите на Съюза, разглеждайки техни петиции, оплаквания, недоволства, препоръки и т.н. Наред с редица други функции, ЕП има отговорност и към бюджета на Общността, като го съставя заедно със Съвета на ЕС. Освен това депутатите трябва и да одобряват регулярно многогодишната финансова рамка - дългосрочният бюджет на Съюза.

В комисиите на ЕП се подготвя законодателството. В парламента има 20 комисии и две подкомисии, като всяка работи по определена област на политиката. Комисиите разглеждат предложенията за законодателство, а членовете на ЕП и политическите групи могат да предлагат изменения или отхвърляне на закони. Тези въпроси се обсъждат и в политическите групи.

По време на сесиите всички членове на ЕП се събират в пленарната зала за окончателно гласуване на предложеното законодателство и изменения. Те се провеждат обикновено в Страсбург четири дни месечно, но понякога има допълнителни сесии в Брюксел.

За да е ясно

За да може всеки да знае какво правят депутатите в парламента, институцията е подготвила календар с различни цветове. Червено за пленарна седмица. Розово за седмица за заседания на комисиите. Синьо за седмица на политическите групи. Светлосиньо за седмица на срещи на депутатите с избирателите им. В Страсбург в голямата сферична зала се приемат ключовите решения. Това става по време на пленарна сесия, когато са гласуванията по различни параграфи от законодателството. Но?

Парламентът и сигурните трусове след Brexit

Европейският парламент никога повече няма да бъде същият обаче, ако Великобритания напусне ЕС. Днес британският парламент трябва да гласува по сделката на премиера Тереза Мей с Брюксел относно развода.

Всъщност най-добре би било, ако британският министър-председател спечели доверието на депутатите. Така Лондон ще си тръгне от ЕС на 29 март. Поне официално! След това обаче предстоят близо две години, в които Обединеното кралство ще трбява да спазва вече установените правила на Съюза. Този преходен период се прави с надеждата, че до края на 2020 г. Великобритания ще установи нови търговски отношения, без да се съобразява с волята на ЕС.

Ясно е, че Brexit за живеещите на Острова значи нова имиграционна политика. Гражданите, които вече са се установили в страната, ще трябва да подадат официална молба за оставане.

Европейският съюз вече показа твърдост и заяви, че споразумението с Лондон не подлежи на предоговаряне. Така Тереза Мей е изправена пред сложната игра на възможни и невъзможни хипотези - втори референдум, разпадане на правителството, предсрочни избори, пълна отмяна на Brexit или дори излизане от Съюза без сделка.

При всички случаи предстоящите европейски избори за парламент ще бъдат поставени в изключително динамични условия и трусове, които касаят страните членки. А Brexit, миграционната политика, играта с върховенството на закона в някои държави от Общността и гарантирането на единния пазар са само малка част от темите, които несъмнено ще се отразят върху настроенията на гласоподавателите.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес