Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС започва обратно броене за уреждане на квотите за бежанци

25 януари 2018, 15:30 часа • 2445 прочитания

Министрите от ЕС от опониращите си лагери Изток-Запад започнаха обратно броене, за да се опитат да преразгледат европейските правила за предоставяне на убежище до юни, когато тригодишната миграционна криза може отново да набере сила, пише агенция France Presse, цитирана от БГНЕС.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Министърът от България, която има шестмесечно ротационно председателство на ЕС, което приключва на 30 юни, заяви, че ще внесе предложения за "стремеж към намиране на баланс между разделянето на страните-членки по отношение на квотите за бежанци".

"Днес ще видим дали сме на прав път или не", каза вътрешният министър Валентин Радев пред репортери, когато той пристигна за разговори със своите колеги от Европейския съюз при температури под нулата в заснежената българска столица София.

Унгария, Полша, Чешката република и Словакия или са отказали напълно или са се противопоставили на приемането на бежанци, след като Европейската комисия, изпълнителната власт на ЕС активира временните квоти през 2015 г. като начин за облекчаване на тежестта на фронтовите държави Италия и Гърция.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

През лятото на тази година се наблюдаваха масови удавяния в Средиземноморието в началото на най-тежката миграционна криза в Европа след Втората световна война, тъй като стотици хиляди хора бягаха от войната и бедността в Близкия изток и другаде.

Лидерите на ЕС, които се срещнаха в Брюксел миналия месец, определиха краен срок за преразглеждане на така наречените правила от Дъблин, за да създадат постоянен механизъм за приемане на бежанци от всички държави-членки в случай на нова извънредна ситуация.

Юни е, когато миграционните потоци през Средиземноморието обикновено се увеличават с по-топло време.

Съгласно съществуващите правила страните, в които мигрантите влизат за пръв път в ЕС, трябва да обработват исканията за убежище, което натоварва сериозно Гърция и Италия, които са основните входни точки за Европа.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

От началото на преговорите за реформа по предоставяне на убежище през 2016 г. беше постигнат малък, ако въобще го има, напредък.

Сътрудничеството на ЕС с Турция и Либия, основните транзитни държави, помогна да се забави, поне засега, потокът от мигранти към Европа след 2015 г.

Европейският комисар по миграцията Димитрис Аврамопулос обаче предупреди, че кризата може да се разрази отново на много места по външните граници на ЕС, а всички държави-членки трябва да споделят тежестта да приемат бежанци. Днес (25 януари) в София комисарят подчерта, че Европейският съюз е разселил над 30 000 мигранти от Италия и Гърция в други страни от общността.

Застоят не е реален

"Да направим нещо, за да се измъкнем от този застой, защото той не е истински", каза Аврамопулос пред репортери при пристигането си, добавяйки, че политиците са обърнати към "вътрешна аудитория", а не към по-широки интереси.

"Мисля, че това, което ще надделее, е европейският дух и духът на солидарност", каза Аврамопулос, бивш гръцки външен министър.

Аврамопулос заяви, че е "неприемливо" всички държави да откажат да приемат бежанци.

Източните държави твърдят, че вместо това могат да изпълнят задълженията си, като внасят средства за претоварените Италия и Гърция.

"Системата от квоти не работи, не беше добра идея, но трябва да измислим нещо ново", заяви министърът на вътрешните работи на Словакия Робърт Калинак пред репортери, подкрепяйки позицията на Унгария, Полша и Чехия.

Той каза, че иска да проучи българските предложения, чиито подробности не са разкрити публично.

Люксембургският външен министър Жан Аселборн, който се занимава също и с миграцията, заяви, че не е правилно държавите-членки да позволят на фронтовите страни да поемат бремето на мигрантите.

"Надявам се, че страните, които сега отхвърлят (квотите - бел. ред.), ще стигнат до заключението много, много скоро, че това не може да продължи по този начин", каза Аселборн.

Германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер заяви, че ще бъде "трудно" да се постигне споразумение за квотите през юни и предложи да се концентрират първо върху "по-лесните" реформи в областта на търсенето на убежище, като например събирането на семейството.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес