Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

El Pais: Завръщането на членовете на ИД заплашва европейската сигурност

25 април 2019, 19:00 часа • 1820 прочитания

Над 50 000 джихадисти от повече от 100 страни са пътували до Сирия, Ирак и Либия през последните пет години, за да се присъединят към близкоизточната радикална групировка „Ислямска държава“ (ИД). От тях близо 7000 са от страни в Северна Африка. Това става ясно от ново изследване, в което се предупреждава, че новата ситуация ще отправи предизвикателства пред европейската сигурност, пише испанският национален ежедневник El Pais, цитиран от агенция "Фокус".

Проучването изследва как Мароко, Египет и Тунис ще се справят със стотиците завърнали се джихадисти и какъв ефект биха могли те да имат върху Европейския съюз. Алжир не е включен, тъй като броят на джихадистите от тази страна е много малък, според изследователите.

Завръщането на оцелелите в Мароко, Тунис или Египет представлява заплаха за тези страни, а също и за Европейския съюз, според ново проучване на Института за международни отношения „Егмонт", базиран в Брюксел мозъчен тръст, и германската фондация „Конрад Аденауер“.

В доклада, публикуван в сряда, се казва, че „от европейска перспектива динамиката на Северна Африка е от особен интерес. Първо, защото нестабилността в региона може да има отрицателен ефект върху европейската сигурност. Второ, защото мнозинството от чуждестранни терористични бойци от Европа са от северноафрикански произход, което засили връзките между джихадистките среди в Средиземно море и може да има също толкова трайно въздействие за сигурността и от двете страни на морето".

Анализаторите отбелязват, че северноафриканските държави вече са били изправени пред връщането на чуждестранни бойци в миналото и свързват атаките в Казабланка и Мадрид през 2003 и 2004 г. с групировките от мароканци, които пътуват до Афганистан след победата на талибаните през 1996 г., и до Ирак след американската инвазия през 2003 г. Но този път рискът е още по-голям, защото „тази джихадистка мобилизация вероятно е по-голяма от всички предишни“, се казва още в доклада.

Сега, след като така нареченият халифат бе победен в Сирия, много правителства са изправени пред предизвикателството да се справят с връщащите се бойци. Има страни, които отказват да ги приемат обратно, като Швейцария или Холандия. Други са готови да приемат свои собствени граждани, но никой няма магическа формула за откриване, арест, обработка и рехабилитация на тези лица, ако тези неща изобщо са възможни, отбелязва още испанското издание.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес